Karakter tanıma sistemleri ve Osmanlıca için bir uygulama
Character recognition systems and a study for Ottoman letters
- Tez No: 425898
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde Karakter Tanıma Sistemleri ele alınmıştır. C# programlama dili kullanılarak, Osmanlıca için çeviri sistemi geliştirilmiştir. Osmanlıca harfler, çeviri sistemine ASCII kod olarak girdi üreten bir optik karakter tanıma sistemi tarafından tanınmıştır. Girdi metin yükleme aşamasında, girdi metinin tüm bileşik yapılarının sistem de olup olmadığı kontrol edilir. Dokümanın ve sözlüğün içeriğine göre olası alfabe çevirimlerinin tamamı üretilir. Eğer bir çevirim elde edilemezse metnin tanınmamış parçalan kullanıcıya sorulur. Kullanıcıyla bilgisayar arasındaki etkileşimi kolaylaştırmak artık günümüzde zorunlu hale gelmiştir. Kâğıt üzerine basılı metinlerin otomatik olarak bilgisayar ortamına aktarılması kullanıcıların zaman sarfiyatını azaltmak açısından çok nemlidir. Karakter Tanıma Sistemleri bilgisayar aracılığıyla, basılı metinlerin okunarak metinlerine dönüştürülmesi işlemidir. Tez, altı bölümden oluşmaktadır: Giriş, Bütünleşik Veri, Görüntü İşleme, Kullanılan Yöntemler, Uygulama ve Materyal, Sonuç ve Öneriler kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, bu tezin amacı ve bu çalışma hakkında literatür araştırması yapılmıştır. Bütünleşik Veri bölümünde, Karakter Tanıma Sistemlerinin Genel Yapısı, Karakter Tanıma Sistemlerinin Çalışma Prensibi, Günümüzde Kullanılan Karakter Tanıma Sistemleri, bu sistemlerin kullanım alanları, avantaj ve dezavantajları ile Osmanlıcanın Yapısı ve Osmanlı Arşivleri incelenmiştir. Görüntü İşleme bölümünde, görüntü işleme sistemlerinin çalışma prensipleri ve özellikleri incelenmiştir. Kullanılan Yöntemler bölümünde, Karakter Tanıma Sistemleri için kullanılan yöntemler belirtilmiştir. Uygulama ve Materyal bölümünde, Uygulamanın özellikleri, programın algoritması ve arayüzü anlatılmıştır. Sonuç ve Öneriler bölümünde test sonuçları değerlendirilmiş ve görüşler ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Character Recognition System are discussed in this thesis. Translation system of the Ottoman language was developed according to the C# programming language. Ottoman letters are recognized by translation system as an optical character recognition system that is generating input as ASCII code. All compounds of structure of the input text is controlled whether the system during input text installation phase. All of the possible alphabet translations are produced according to content of document and dictionary. The unknown pieces of text is asked the user if a translation can not be obtained. Nowadays, it has become imperative to facilitate of the interaction between computer and users. Automatically, transferred to a computer system of the text printed on paper is important according to time saving for the users. Character Recognition System that is the process reading of the printed text is converted to text through the computer. This thesis is divided into six sections: Sections consists of Introduction, Integrated Data, Image processing, Assessment Methods, Applications and Materials, Conclusions and Recommendations Introduction section is mentioned about the aim of this thesis and literature review about this study. Integrated Data section is mentioned about general structure of character recognition system, working principle of character recognition system, the current character recognition systems and usage areas of this systems. Ottoman language structure with its advantages and disadvantages and examining the ottoman archives. Image processing section is mentioned about principles and characteristics of the image processing system. Assessment Methods section is mentioned about the methods used for character recognition system are indicated. Characteristics of the application is described algorithm and interface of the program in the Applications and Materials section. Finally, Test results are evaluated and the suggestions and recommendations determined in the Conclusions and Recommendations section.