Web tabanlı eğitimin nitelik ve nicelik bakımından incelenmesi ve bir ders arşiv sistemi yazılım önerisi
Study of web-based education in terms of quality and quantity, a software recommendation lesson archive
- Tez No: 425899
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bilgi teknolojilerinin toplumlar üzerinde çeşitli etkileri bulunmaktadır. Eğitimin amaçlarından birisi, bireyi toplumun gereksinimleri çerçevesinde yetiştirmektir. Dolayısıyla bilgi toplumlarının özelliği göz önünde bulundurularak öğrencilerin yetiştirilmesi gerekmektedir. Bilişim teknolojilerindeki bu gelişime paralel olarak uzaktan eğitim kavramı önem kazanmaktadır. Web tabanlı eğitim uygulamaları artık çoğu eğitim kurumlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada web tabanlı eğitim sistemleri üzerine Türkiye ve dünya üzerinde genel bir inceleme yapılmış ve web tabanlı ders alan öğrenciler üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Anketten toplanan veriler SPSS programı üzerinde tutarlılığı kontrol edilmiştir. Bu çalışma sonucunda öğrencilerden toplanan veriler analiz edilip, çıkan sonuçlara göre sistemi yenilemek amacıyla uygulama geliştirilmiştir. Uygulama geliştirmek için Visual Studio 2010 platformunda C# dilinde örnek bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technologies are a variety of effects on communities. One of the goals of education, within the framework of the community's individual requirements is to raise a person. Therefore, the information society, taking into consideration the need of cultivating students ' property. In parallel with this development in information technology the concept of distance education is becoming increasingly important. Web-based training applications are widely used in many educational institutions. In this thesis, we made an overall review about Web-based educational systems on Turkey and the World and made a survey on students who take web-based course. We controled consistency on the data which collected from the survey on SPSS program. As a result of this study, we analyzed all data and according to the results we developed an application for updating the system. We used Visual Studio 2010 platform on C# programing language for devoloping the application.