Sağlık sektöründe örnek uygulamalar ile risk analizinin yapılması ve iş sağlığı güvenliğinin belirlenmesi
Prepari̇ng ri̇sk analysi̇s wi̇th sample practi̇ces and to determi̇ne occupati̇onal health safety on the health caresector
  1. Tez No: 425901
  2. Yazar: ÇAĞLA ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamız sağlık sektöründe iş sağlığı güvenliğinin belirlenmesi ve elde edilen bulguların değerlendirilerek oluşabilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarına karsı önlem alınması amacıyla yapılmıştır. Çalışma için İstanbul Aydın Üniversitesi'nden yazılı olarak izin alındı. Çalışmamızda prosedür de uyumlu olarak sağlık personelinin geçirdiği iş kazaları; kan ve vücut sıvıları ile temas, kesici ve delici alet yaralanmaları, alerjik reaksiyon, şiddet, kas iskelet sistemi yaralanmaları, alerjik reaksiyonlar ve genel kazalar olarak tespit edildi. Araştırmamız çalışan 15 sağlık personelinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sağlık personelinin kişisel ve çalışma yaşamına ilişkin özelliklerine ait veriler anket yöntemi ile tespit edilmiştir. Sağlık personellerinin ve çalışma hayatını anlatan bulgular ile yaşadıkları iş kazalarına ait bulgular değerlendirildi. Günümüzde sağlık sektöründe yapılan değişimler ve düzenlemeler iş sağlığı ve güvenliğine önem verildiğini göstermektedir. Dünyada sağlık sektöründe yaşanılan iş kazaları ve meslek hastalıkları kayıt altında tutulurken Türkiye de maruz kalınan iş kazalarının kayıtlarının çoğunun tutulmadığı görülmektedir. Bu nedenle kesin sonuçlar elde edilememektedir. Çalışmamızda sağlık personellerine anket uygulayarak karşılaştıkları iş kazalarını tespit etmek, karşı karşıya kaldıkları tehlikeleri tespit etmek ve hastanelerde uygulanan iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını inceleyerek risk analizi uygulanması amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to determine occupational health safety on the healthcare sector, and to take precautions for industrial accidents and occupational diseases with evaluate obtained evidences. Written consent was obtained for our work from İstanbul Aydın University. According to our study t ocompatible with the procedure, healthcare staffs working accidents; to contact with blood and body fluids, cutter and piercing tools injuring, allergic resactions, force, musculoskeletal injuresand general accidents were determined. Our inquiry actualized with fifteen healthcare staff attending. Healthcare workers personality and work life aracteristic datas were determined with survey methods. Healthcare staffs' working life datas and thei rworking accidents datas were evaluated. Nowadays, improvements and arrangements on the healthcare sector indicate emphasis on the occupationa lhealth safety on the healthcare. Industrial accidents are registered on the World health organization but it seems that industria laccidents which are exposed to don't registered in Turkey. Therefore exact results couldn't obtained. Our inquiry aims that to determine work accidents with survey method, to determine expose oneself dangers and perform risk analysis with analyze occupational health safety on the healthcare in the hospital.