Sağlık kurumlarında risk analizi değerlendirilmesi
Risk analysis assessment in healthcare institutions
  1. Tez No: 1003184
  2. Yazar: EDA MUSLU TALAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER KARASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetleri; birebir insan hayatını etkileyen, çok yüksek seviyede dikkat, ciddiyet, özen ve iş birliği gerektiren kompleks bir sistem olarak karşımıza çıkar. Bu büyük sistem içerisinde yer alan hastaneler çalışanlar için çok ciddi ve çeşitli riskleri barındırırken hasta, hasta yakını ve ziyaretçileri de etkileme durumunu içerisinde barındırır. Klinik işlemler esnasındaki yanlışlıklar, çok çeşitli enfeksiyonların varlığı, ilaç hazırlama sırasında, uygulama esnası ve sonrasındaki uyulması gereken kuralların ihmalleri, sahada bulunan ekipmanların usulüne uygun kullanılmaması, ekipmanlarda oluşan arıza ve kişiler arası iletişim ile ilgili yetersizlikler gibi faktörler, başta hastalar olmak üzere ortamda bulunan çalışanlar için de pek çok açıdan tehlike oluşturmakla beraber; tahmin edilemeyen iş kazalarını; kesici -delici alet yaralanmaları, biyolojik etkene maruziyet, psikososyal stres ve ergonomik açıdan da sağlık profesyonellerinin iş sağlığını ve güvenliğini ciddi şekilde tehdit eder. Hastanelerde bu tür risklerin önceden ve doğru bir şekilde belirlenmesi, analizlerinin titizlikle yapılması ve önlenmesi; hem kurumların hizmet kalitesini artırmak hem de maliyetleri en aza indirmek için kritik önem taşır. Bu yüzden risk analizi yöntemlerinin sistematik bir şekilde uygulanması, sağlık kuruluşlarının güvenliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamada önemli bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, hastanelerde başta çalışanlar olmak üzere hasta hasta yakını ve hatta ziyaretçilerin güvenliğini tehdit edebilecek risklerin kapsamlı ve düzenli bir şekilde analiz edilmesi, risklerin tehlike boyutlarına göre önceliklendirilerek yönetilmesi ve çözüm önerilerinin sunulmasıdır. Çalışmada, örnek bir hastane ortamında Fine Kinney yöntemi kullanılarak risklerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma ile sağlık sektöründe risk analizinin kurumsal uygulamalar içerisindeki kullanım şekillerini ortaya konulacak; aynı zamanda hasta, hasta yakını ve çalışan güvenliği açısından iyileştirme alanları tanımlanacaktır. Elde edilen bulgular, hastane yöneticileri ve sağlık politikası geliştiricilerinin stratejik karar alma süreçlerine bilimsel bir katkı sunacaktır."
Özet (Çeviri)
Healthcare services are a complex system that directly impacts human lives and requires a very high level of attention, seriousness, care, and cooperation. Hospitals, within this large system, pose significant and varied risks for staff, while also impacting patients, their families, and visitors. Errors during clinical procedures, the presence of a wide variety of infections, neglect of rules to be followed during drug preparation, administration, and post-administration, improper use of equipment in the field, equipment malfunctions, and inadequate interpersonal communication pose numerous dangers to both patients and staff in the environment. These factors lead to unpredictable workplace accidents; injuries from sharp instruments; exposure to biological agents; psychosocial stress; and serious threats to the occupational health and safety of healthcare professionals from an ergonomic perspective. In hospitals, the proactive and accurate identification, meticulous analysis, and prevention of such risks are critical for both improving the quality of services and minimizing costs. Therefore, the systematic application of risk analysis methods has become an important tool in ensuring the safety and sustainability of healthcare organizations. The aim of this study is to comprehensively and systematically analyze the risks that may threaten the safety of hospital staff, patients, their relatives, and even visitors; to prioritize and manage these risks according to their severity; and to present solutions. The study aims to assess risks using the Fine Kinney method in a sample hospital setting. This study will reveal how risk analysis is used in institutional practices within the healthcare sector; it will also identify areas for improvement in terms of patient, patient relative, and employee safety. The findings will provide a scientific contribution to the strategic decision-making processes of hospital administrators and health policy developers."