Esnek kur sisteminde dış denge ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 42591
  2. Yazar: SALİH ÇIĞRIKÇI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Esnek kur sistemi ve dış ekonomik denge arasındaki ilişkiyi konu alan bu çalışmamızda, öncelikle esnek kur sisteminde dış ödemeler dengesini sağlanması incelenmeye çalışılmıştır. Amacımız, esnek kur sisteminin tartışıldığı bir dönemde,ülkemizde uygulanan gözetimli dalgalanmanın dış 'ekonomik denge üzerindeki etkilerini incelemektir. Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak kur tanımları yapılarak, sabit ve esnek kurlar teorik ve genel olarak incelendi. İkinci bölümde, genel olarak iç ve özellikle dış ekonomik dengeden ne anlaşıldığı ve ödemeler bilançosunun ana hesap grupları açıklanmaya çalışıldı. Üçüncü bölümde, esnek kur sisteminde dış ekonomik dengenin sağlanma mekanizma ve yolları incelendi.Özellikle esnek kur sisteminin otomatik dengeleme mekanizması ile esnek kur sisteminde para ve maliye politikalarının etkisi açıklanmaya çalışıldı. Dördüncü bölüm ise, Türkiye'nin kur tercihi açısından tarihi süreç içindeki konumu ve özellikle son yıllarda artan esnek kur sistemi uygulamasının sonuçları ile bu dönem içerisinde kur politikası uygulamalarının etkilerininin incelendiği bir bölümdür. Sonuç bölümü, çalışmamızın genel bir değerlendirmesini ve ulaştığımız yargıları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At this study, we have tried to search the ways that to get balance, the balance of payments in flexible exchange rate. Our purpose, in such e period that is debated flexible rate system, is to search external balance effects of flexible exchange rate system. Our thesis is consist of four chapter. At first chapter; in general, exchange rate definitions is done, and investigated fixed and flexible exchange rates. At second chapter; in general, internal and external balance; also main account groups of balance of payments are explained. At third chapter; the ways and mechanism of equalisation of balance of payments are searched. Particularly, automatic equalisation mechanism of flexible exchange rate and the effects of monetary and fiscal policy in the flexible exchange rate are tried to be.explained. Fourth chapter; the exchange rate alternatives of Turkey's, as historically and especially the results of exchange rate system are searched. The result chapter has been concluded an general assesment of our results obtained.