Rafine fındık yağının termal oksidasyon kinetiğinin incelenmesi
Investigation of thermal oxidation kinetics of refined hazelnut oil
  1. Tez No: 425916
  2. Yazar: RUKİYE SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada rafine fındık yağının 80 °C'den 180 °C'ye 20 °C'lik aralıklarla ısıtılması sırasında yağ asidi bileşimi, polimer trigliserit içeriği, tokoferol içeriği, peroksit sayısı, p-anisidin değeri, TOTOX değeri, indüksiyon periyodu ve rengindeki değişim incelenmiştir. Kinetik hesaplamalar peroksit sayısı, indüksiyon periyodu ve renk değerleri dışında 80-180 °C sıcaklık aralığında yapılmıştır. α-tokoferol miktarı, indüksiyon periyodu, peroksit sayısı, p-anisidin değeri, polimer trigliserit içeriği, a* ve b* renk değerleri ile 460 nm'deki absorbans değerlerindeki değişimin sıfırıncı derece reaksiyon kinetiğine uygun olduğu saptanmıştır. Rafine fındık yağının p-anisidin değeri ve polimer trigliserit içeriği için belirlenen hız sabitlerinin 80-160 °C arasında arttığı, peroksit sayısı için ise 80- 140 °C arasında düştüğü bulunmuştur. p-anisidin değeri ve polimer trigliserit oluşumu için aktivasyon enerjileri 47.49 ve 52.65 kj/mol, peroksit sayısı için ise 80-140 °C sıcaklık aralığında 29.95 kj/mol olarak belirlenmiştir. Peroksit sayısı, p-anisidin değeri ve polimer trigliserit içeriği için belirlenen Q10 değerleri ise 80-100 °C sıcaklık aralığında 0.91, 2.72 ve 2.37 olup, diğer sıcaklık aralıklarındaki değerlerden daha yüksek bulunmuştur. Fındık yağının belirli bir sıcaklıkta bekleme süresinin artırılması C18:1/C16:0 oranlarında çok az değişime neden olurken, C18:2/C16:0 oranlarında düşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in fatty acid composition, polymer triglyceride content, tocopherol content, peroxide value, p-anisidine value, TOTOX value, induction period and the color of hazelnut oil during heating from 80 °C to 180 °C at 20 °C intervals were investigated. Kinetic calculations were carried out between 80°C - 180°C except peroxide value, induction period and color values. It was determined that the changes in α-tocopherol content, induction period, peroxide value, p-anisidine value, polymer triglyceride content, a* and b* color values and absorbance value at 460 nm were in accordance with zero-order reaction kinetics. The rate constants determined for p-anisidine value and polymer triglyceride content of refined hazelnut oil increased between 80°C - 160°C while the rate constants for peroxide value decreased between 80°C - 140°C. The activation energy values for p-anisidine value and polymer triglyceride formation were 47.49 and 52.65 kj/mol while the activation energy for peroxide value between 80°C - 140°C was 29.95 kj/mol. Values Q10 for peroxide, p-anisidine and polymer triglyceride content between 80°C - 100°C were 0.91, 2.72 and 2.37, respectively. These values were higher than those determined at other temperatures. Increasing the resting time of hazelnut oil at a given temperature resulted in minimal change in the C18:1/C16:0 ratios whereas the C18:2/C16:0 ratios decreased.