Synthesis of new pyrrolizine derivatives via base-catalyzed carbocyclizations
Yeni pirolizin türevlerinin baz-katalizli karbohalkalaşma yoluyla sentezi
- Tez No: 425917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Pirolizinler, antikanser, antitümor, antimalaryal, antiinflamatuar gibi çeşitli biyolojik aktiviteleri nedeniyle çok büyük öneme sahiptirler. Bu bileşikler, çok sayıda farmasötik aktivite göstermeleri sebebiyle birçok biyoaktif bileşiğin sentezinde ve uygulamasında yoğunlukla kullanılmaktadır. Çok sayıda pirolizinin çeşitli rahatsızlıklara karşı aktivitelerinin daha önceden kanıtlanmış olmasından dolayı, güncel araştırmalar pirolizinin yapısal özellikleriyle aril veya alkil gruplarının entegrasyonunun şaşırtıcı ve/veya zenginleşmiş biyokimyasal etkiler gösteren yeni ürünlerin oluşumunda etkili olabildiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma kapsamında, yeni aril veya alkil substitute pirolizin türevleri verebilen N-alkinil substitute olan pirolin yapılarının nükleofilik halkalaşmaları araştırılmıştır. Öncelikle, gerekli olan N-alkinil prolin türevleri, prolin esterlerin proparjil bromürle reaksiyonunu takiben Sonogashira kenetlenmesiyle türevlendirme yoluyla veya pirolidin-2-karboksilatlar, formaldehit ve bir seri asetilenle birlikte tek-kap A3-kenetlenmesiyle halkalaşma başlatıcılarının iyi ve orta verimlerde vermesiyle sentezlenmiştir. Takip eden basamakta, N-alkinil substitute prolinlerin nükleofilik halkalaşmaları veya daha özel olarak nükleofilik karbohalkalaşmaları, bu bileşikleri nükleofilik olmayan sterik ve kuvvetli bir baz olan lityum bis(trimetilsilil)amit ile muamele ederek yapılmıştır. Bu karbohalkalaşma reaksiyonlarının uygulanmasıyla, 7-fenil-2,3,5,7a-tetrahidro-1H-pirolizin karboksilatlar ve 7-butil-2,3,5,7a-tetrahidro-1H-pirolizin karboksilatların yeni bir serisi iyi ve mükemmel verimlerle hazırlanmıştır. Özetle, pirolizinlerin küçük ve yeni bir kütüphanesi, basit ve etkili üç basamaklı farklı kenetlenme reaksiyonlarını içeren bir yöntemle elde edilmiş ve bunun yanında N-alkinil bileşiklerinin pirolizinlere bu kolay dönüşümünün, son basamakta endo-dig halkalaşma mekanizmasıyla kontrol edildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pyrrolizines have been considered of great importance due to their various biological activities like anticancer, antitumor, antimalarial, anti-inflammatory, etc. They have been extensively studied in the application and synthesis of many bio-active compounds since they exhibit substantial pharmaceutical activities. Recent researches have revealed that integration of aryl or alkyl unit with structural features of pyrrolizine can be effective in the formation of new products with enriched or/and surprising biochemical effect since a number of pyrrolizines have already been proven to be active against several disorders. Within the scope of the present work, the nucleophilic cyclizations of N-alkynyl substituted proline moieties have been investigated to afford the new aryl or alkyl substituted pyrrolizine derivatives. First, the requisite N-alkynyl proline derivatives were synthesized by either the reactions of proline esters with propargyl bromide followed by the Sonogashira coupling for derivatization or via one pot A3 coupling of pyrrolidine-2-carboxylates, formaldehyde, together with a series of acetylenes yielding the precursors for cyclization products in good to moderate yield. In the following step, the nucleophilic cyclizations or more specifically the nucleophilic carbocyclizations of the N-alkynyl substituted prolines were investigated by treating them with lithium bis(trimethylsilyl)amide as a non-nucleophilic steric strong base. By employing these carbocyclization reactions, a novel series of 7-phenyl-2,3,5,7a-tetrahydro-1H-pyrrolizine carboxylates and 7-butyl-2,3,5,7a-tetrahydro-1H-pyrrolizine carboxylates have been synthesized in good to excellent yields. Summarily, a small and new library of pyrrolizines has been obtained by a simple and efficient three-steps methodology including different coupling reactions and besides, it's understood that this smooth conversion of N-alkynyl compounds into pyrrolizines have been controlled by an endo-dig cyclisation mechanism in the final step.