Tarsus ve Çevresinde Bulunan Çatalburun Köpeklerin genetik yapısının mtDNA-PCR analiz yöntemiyle belirlenmesi
Analysis of genetic structure of Catalburun dogs from Tarsus region using by mtDNA-PCR methods
  1. Tez No: 425933
  2. Yazar: ZELİHA TUĞÇE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE SERAP ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Evcil köpek dünyada morfolojik olarak en çok çeşitlenme gösteren memeli türüdür. Dünyada 400 civarında köpek ırkı bulunmaktadır. Çatalburun ve Kangal ırkları ülkemize özgü köpek ırklarıdır. Bu çalışmada sadece Tarsus bölgesinde 200 bireylik küçük bir popülasyon olarak bulunan Çatalburun ırkının genetik yapıları analiz edilmeye çalışılmıştır. Filogenetik çalışmalarda mitokondri DNA'sı, türlerin coğrafi dağılımına göre farklılıklar göstermesi, genomik DNA'ya oranla daha hızlı evrimleşmesi, rekombinasyon olmayışı ve maternal kalıtılması gibi özelliklerinden dolayı sıklıkla tercih edilen belirteçlerden birisidir. Bu çalışmada, Çatalburun (n=10), Kangal (n=10), ve Pointer (n=8) köpek ırklarının mitokondriyal DNA çeşitlilikleri, ırklar arası farklılıkların ortaya konulması amacıyla mitokondriyal DNA kontrol bölgesinin (D-loop) 698 nükleotidlik kısmına dizi analizi uygulanmıştır. Köpeklerden alınan kan örneklerine; sırasıyla DNA izolasyonu, D-loop bölgesinin Polimeraz Zincir Reaksiyonu ve dizi analizi uygulanmıştır. Bu çalışma Çatalburun, Pointer ve Kangal köpeklerinin mtDNA kontrol bölgesi I dizilerine dayalı farklı genetik yapıya sahip farklı populasyonlar olduklarını göstermiştir. Kangal köpeklerinde görülen D haplogrubunun Çatalburun ve Pointer köpeklerinde görülmemesi Kangal köpekleri ile bu iki ırkın farklı maternal kökene sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The domestic dog is the most morphologically diverse mammal in the world. There are 400 different dog breeds on earth. Among these breeds, the Çatalburun and Kangal breeds are the ones that specific to Turkey. The present study aims to analyse the genetic structure of the Çatalburun dogs. In the present size of the population consists of 200 dogs that are living in Tarsus district. The geographic distribution of species differ on their mitochondrial DNA which evolves faster than genomic DNA, does not recombination, is inherited maternally. Therefore, the mitochondrial DNA is often used as an marker in phylogenetic studies. In the present study, the 698 nucleotide parts of the mitochondrial DNA control region (D-loop) of Çatalburun (n=10), Kangal (n=10), and Pointer (n=8) dogs were sequence analysed to determine the breed differences between them. The DNA isolation processes for the blood samples of dogs was carried out. The polymerase chain reaction of the D-loop region sequence analysing was performed. This analysis indicated that Çatalburun, Pointer and Kangal have diversed genetical structure accoring to their mtDNA control region I sequence. The observed D haplogroup of the Kangal dogs showed that Catalburun and Pointer dogs share different maternal lineages with the Kangal.