Tarsus ve çevresinin fiziki coğrafyası
  1. Tez No: 146202
  2. Yazar: BEYCAN HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASAF KOÇMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tarsus ve çevresini konu alan bu araştırma bir fiziki coğrafya monografyası kapsamında hazırlanmış ve bu kapsamda alanın jeomorfoloji, iklim, hidrografya toprak ve bitki örtüsü gibi doğal çevre unsurları ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Araştırma alanında birbirinden fraklı iki jeomorfolojik birim ayırt edilmiştir. Bunlardan birincisi kuzeydoğu güneybatı doğrultusunda uzanan yüksek rölyef alanı, ikincisi onun güneyinde Akdeniz'e doğru uzanan geniş Tarsus çayı delta ovasıdır. Bu iki birimin yapısında ve jeomorfolojisinde Neojen ve Kuaterner'de meydana gelen aşınma, sedimantasyon ve tektonik hareketler belirleyici olmuştur. Tarsus ve yakın çevresinde hüküm süren iklim rejimine göre termik koşullar bakımından yaz ayları sıcak, kış ayları ılık ve yılda 5-6 ayın ortalama sıcaklığı 20 °C'nin üstündedir. Yağış tutarları bakımından kış ve yaz ayları arasındaki farklar çok büyüktür. Tarsus ve yakın çevresi yazları sıcak olan, kışlan pek soğuk geçmeyen, orta derecede yağışlı ve bütün yağışları kış etrafında toplanan iklim şartlarının hüküm sürdüğü Akdeniz iklimine sahiptir. Çalışma alanındaki en önemli hidrografik unsur Tarsus çayıdır. Tarsus çayının yıl içinde maksimum akım değerlerine Nisan, Mayıs aylarında ulaşılmaktadır. Bu dönemde Bolkar dağlarında bulunan karların erimesi, akımı artırmakta ve yatakta su seviyesi yükselmektedir. Tarsus çayı minimum akım değerleri Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında saptanmaktadır. Tarsus ve yakın çevresinin doğal bitki örtüsü Akdeniz iklim şartlarının kuvvetli etkisi altındadır. Ancak araştırma alanında uzun bir yerleşme geçmişine sahip olan insanın varlığı doğal bitki örtüsünü tahrip etmiş ve bitki örtüsü doğal görüntüsünü kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with physical rnonography of Tarsus and its vicinity. Each component of physical rnonography, such as geomorphoiogy, climotoiogy, hydrogrphy, soil and vegetation, is studied in different chapters. Two geomorphologicai unit is differentiated in research area. The first one is high relief which is located at the north side of the research area and second one is the wide delta plain of the Tarsus river. Erosion, sedimantation and tectonic movements occurred in Neogene and Quaternary determinate the formation of these two units. Climate appeared in the vicinity of Tarsus shows warm and dry condition in summer, mild and rainy condition in winter. There is big differences in rain amount between summer and winter months. The most important hydrographic feature in the vicinity of Tarsus is Tarsus river. The highest rate of flow of Tarsus river is reached at April and May in a year. Response to this the lowest rate of flow is seen in August, September and October. The natural vegetation of Tarsus and its vicinity is effected emphatically by Mediterranean climate condition occurred in that region. However, human presence which is date back to Neolithic devastate the natural vegetation in research area.