Karapınar Deresi (Erdemli/Mersin) üzerinde bulunan alabalık tesislerinin su kalite parametrelerine olan etkileri
The effect of trout fish farms on water quality of Karapınar Creek (Erdemli̇, Mersi̇n)
  1. Tez No: 425938
  2. Yazar: HACER MERVE KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Karapınar Deresi üzerinde bulunan 3 alabalık tesisinin su kalite parametreleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla Ocak 2012 – Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada incelenen su kalite parametreleri ve bunların düzeyleri; sıcaklık: 15,6 – 17,9 ˚C, pH: 7-7,94, çözünmüş oksijen: 6,04-9,75 mg/l, elektriksel iletkenlik 431,00 – 545,00 µs/cm, askıda katı madde: 0,1 – 18,2 mg/l, klorofil-a: 0,12 – 11,38 mg/m3, toplam alkalinite: 280 – 510 CaCO3/l, toplam sertlik: 285 – 397,1 CaCO3/l, kimyasal oksijen ihtiyacı: 27 – 79 mg/l, nitrit azotu: 0,001 – 0,015 mg/l, nitrat azotu:0,54 – 0,87 mg/l, amonyum azotu: 0,018 – 0,033 mg/l, ortofosfat: 0,002 – 0,009 mg/l, toplam azot:0,68 – 1,07 mg/l, toplam fosfor: 0,016 – 0,030 mg/l, sedimentte toplam kjeldahl azotu: 841 – 1436 mg/kg ve sedimentte toplam fosfor: 95 – 145 mg/kg aralığında değiştiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, su kalite kontrol yönetmeliğine (SKKY) göre, sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, kimyasal oksijen ihtiyacı, nitrit azotu, nitrat azotu, amonyum azotu ve toplam fosfor değerleri yönünden I. sınıf olarak belirlenmiştir. Karapınar deresi üzerinde balık yetiştiriliği faaliyetlerinden kaynaklanan kirlilik etkenlerinin derenin yüksek debisi nedeniyle büyük oranda elemine edilebildiği görülmüştür. Yapılan araştırmada elde edilen verilere göre dere üzerinde yer alan işletmelerin kirlilik yükünün, derenin su debisi nedeniyle su kalitesini dikkate değer ölçüde değiştirmediği; ancak dere suyunun kontrol altında tutulmasının ve bu anlamda izlenmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effect of three salmon fish farms on water quality of Karapınar Creek between January 2012 - December 2012. During the study the following findings related to water quality parameters were measured and /or analysed; water temperature: 15,6 – 17,9 ˚C, pH: 7-7,94, dissolved oxygen: 6,04-9,75 mg/l, electrical conductivity: 431,00 – 545,00 µs/cm, suspended solid matter: 0,1 – 18,2 mg/l, chrolophyll-a: 0,12 – 11,38 mg/m3, total alkalinity: 280 – 510 CaCO3/l, total hardness: 285 – 397,1 CaCO3/l, chemical oxygen demand: 27 – 79 mg/l, nitrite nitrogen: 0,001 – 0,015 mg/l, nitrate nitrogen: 0,54 – 0,87 mg/l, ammonium nitrogen: 0,018 – 0,033 mg/l, orthophosphate: 0,002 – 0,009 mg/l, total nitrogen:0,68 – 1,07 mg/l, total phosphorus: 0,016 – 0,030 mg/l, sediment total kjedahl nitrogen: 841 – 1436 mg/kg and sediment total phosphorus: 95 – 145 mg/kg. In conclusion, according to the“Water Quality Control Instructions”the creek can be classified as I.class (high quality water) with regard to water temperature, dissolved oxygen, chemical oxygen demand, nitrite-nitrogen, nitrate-nitrogen, ammonium-nitrogen and total phosphorus. Pollution effect originates from salmon fish farms appear not to effect greatly the water quality of the creek due to its high current velocity. However It is necessary to monitor the pollution load of fish farms on the creek regularly.