Doğu Akdeniz Bölgesinden seçilmiş bazı erkek incir genotiplerinin (Ficus carica Var. Caprificus) morfolojik, pomolojik ve biyolojik karakterizasyonu
Morphological, pomological and biological characterizationof some caprifig genotypes (Ficus carica Var. Caprificus) selected from Eastern Mediterranean Region of Turkey
- Tez No: 425977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İncir yetiştiriciliğinde (Ficus carica var. domestica), tozlanmaya gereksinim duyan çeşitlerde meyve tutumunun gerçekleşmesi için kaliteli erkek incirlerle ilekleme yapılması gereklidir. Bu çalışma, Doğu Akdeniz Bölgesinden seçilen bazı erkek incir genotiplerinin (Adana01, Adana02, Adana03, Adana10, Adana12, Kahramanmaraş07, Kahramanmaraş08, Kahramanmaraş09, Kahramanmaraş10, Kahramanmaraş12, Mersin01, Mersin08, Mersin12, Mersin13, Mersin19, Osmaniye01, Osmaniye06, Osmaniye08, Osmaniye09 ve Osmaniye10) fenolojik, morfolojik, pomolojik ve biyolojik özelliklerinin standart erkek incir çeşitleriyle (Ak İlek, Armut İlek, Elma İlek, Hamza, Küçük Konkur ve Taşlık) kıyaslamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Erkek incirlerden Adana02, Adana03, Adana12, Kahramanmaraş07, Kahramanmaraş08, Kahramanmaraş09, Kahramanmaraş10, Kahramanmaraş12, Osmaniye01 ve Osmaniye09 genotiplerinin olgunlaşma bakımından“erkenci”olduğu belirlenmiştir. Çalışmada yer alan tüm genotip ve çeşitler yeşil meyve kabuk rengine sahip olmuştur. Ayrıca çalışmada yer alan tüm genotip ve çeşitlerinde“dökülgen”olduğu saptanmıştır. Erkek incir genotiplerinin ve çeşitlerinin çiçek tozu kalite ve üretim miktarı ile ilgili in vitro testlerinde, tozlayıcılık potansiyellerinin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Bu yönden en olumlu sonuçlar Adana02, Adana03, Mersin19 ve Osmaniye08 genotiplerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Caprification with quality caprifigsin thecultivars which are pollination requirements in fig cultivation (Ficus carica var. domestica) is required for the essential fruit set. This study was aimed to compare morphological, pomological and biological characteristics of some caprifig genotypes (Adana01, Adana02, Adana03, Adana10, Adana12, Kahramanmaraş07, Kahramanmaraş08, Kahramanmaraş09, Kahramanmaraş10, Kahramanmaraş12, Mersin01, Mersin08, Mersin12, Mersin13, Mersin19, Osmaniye01, Osmaniye06, Osmaniye08, Osmaniye09 ve Osmaniye10) grown in Eastern Mediterranean Region of Turkey and some standard cultivars (Akİlek, Armut İlek, Elma İlek, Hamza, Küçük Konkur and Taşlık). Adana02, Adana03, Adana12, Kahramanmaraş07, Kahramanmaraş08, Kahramanmaraş09, Kahramanmaraş10, Kahramanmaraş12, Osmaniye01 ve Osmaniye09 caprifigsbased on ripening were determined as“early”. All of caprifigshad the green skin color. The caprifigswere determined as“cadicous”for the fruit set. As a results, pollinator potential was evaluated as satisfactory in vitro tests of pollen quality and quantity of caprifig genotypes. In this respect, the mostpromising resultswere obtained from Adana02, Adana03, Mersin19 ve Osmaniye08 genotypes.