Farklı ekolojik koşullarda bazı atdişi mısır genotiplerinin performanslarının belirlenmesi
Determination of performances of some dent corn genotypes in different ecological conditions
- Tez No: 425979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KONUŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, 2014-2015 yılı ana ürün yetiştirme sezonunda Çukurova Bölgesini temsil eden ve farklı ekolojik özelliklere sahip 3 ayrı alt bölgede yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada 12 adet ana ürün mısır çeşidi (Pasha, Frida(Progen), 31 P 41, P1574,T83 (Pioner), DKC 6589,DKC 6590, DKC 6717, DKC 6815(Monsanto), Kalumet, Kopias, Kermes (Kws Türk company) kullanılmış olup ele alınan çeşitlerin, tane verimi ve bazı tarımsal özellikleri incelenmiştir. İncelenen özellikleri yönünden mısır çeşitleri ve yetiştirme bölgeleri arasında önemli farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Farklı bölgelerde denenmiş olan çeşitlerde en yüksek tane verimi Hatay'da, P 1574 (1244,6 kg/da), Karataş'ta Kermes (1593,6 kg/da), Ceyhan'da ise DKC 6589 (1479,3 kg/da) çeşitlerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at three sub-regions in different ecological condition in main crop growing season at the Cukurova region, in 2014-2015. Experimental design was Completely Randomised Block Design (RBCD) with four replications. The main crop maize varieties used in the study and grain yield and some agronomic caracteristics were examined. Corn varieties were ((Pasha, Frida (Progen seed company), 31 P 41, P 1574, T83 (Pioner seed company), DKC 6589, DKC 6590, DKC 6717, DKC 6815 (Monsanto seed company), Kalumet, Kopias, Kermes (Kws Türk company)) in this study. Significant differences were determined among traits and cultivars in differnt ecological conditions. The highest grain yields were obtained from P 1574 (124,46 kg/ha) in Hatay, Kermes (159,36 kg/ha) in Karataş, and DKC 6589 (147,93 kg/ha) in Ceyhan.