3984 sayılı kanun ve Radyo-Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)
  1. Tez No: 42605
  2. Yazar: NECDET AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMED AKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET iletişimdeki gelişmeler içinde bulunduğumuz yüzyılın en belirgin özelliklerindendir. özellikle kitle iletişimi bu yüzyılda oldukça gelişmiş, hatta klasik kuvvetler ayrımına dördüncü kuvvet olarak dahil edenler dahi olmuştur. Kitle iletişim araçlarının araçları arasındada en etkili olanı şüphesiz radyo ve televizyondur. Radyo ve televizyon yayıncılığının başlaması 1900'lü yıllarda olmasına ramen gelişmeleri I!. Dünya Savaşı sonrasında olmuştur. Ülkemizde ise radyo 1927 yılında, televizyon 1964 yılında yayma başlamıştır, önceleri bu yayınlar devlet tarafından yapılmış, 02e) kuruluşlara yayın yapma izni verilmemiştir. 1990 yılında ise hukuken yasak olmasına ramen, uydu aracılığı ile Almanya'dan bir özel televizyon yayına başlamıştır. Ardından bunu diğerleri takip etmiştir. Bu fiili durumu hukukileştirene çalışmaları yaklaşık dört yıl sürmüştür. Bu aşamada Anayasanın 133. maddesi değiştirilmiş ve 3984 sayılı“ Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve işleyişleri Hakkında Kanun”çıkarılmıştır. Biz araştırmamızda Bu sürecin yanında 3984 sayılı kanunun değerlendirilmesini yaptık. Bu değerlendirmemizde genel yayam ilkelerini, özel radyo ve televizyon kuruluşlarının kuruluş ve işleyişlerini ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun görevlerini anlattık. Ayrıca Türkiye ve Dünyadaki benzeri murumlar hakkında da bilgi verdik. Yaptığımız değerlendirmelerde Avrupa Sınırötesi Televizyon Sözleşmesi Hükümlerini baz' aldık. Son olarak Üst Kurulun teşkilatı ve personeli hakkında da kısa bilgi verdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The progressies in comminication are the most characteristical evidence in this century. Especially mass communication has already improved largely even it has been added as the fourth factor to the system of checks and balances by some scientists. Among the media as the mass comminication, of course, radio ant television are the most efficient ones. Althought the broadcasting of radio and television started in 1990's their improvements have been after the Second World War. On the other hand, in our courtry, broadcasting of radio started in 1927 and the broadcasting of television started in 1964. Firstly, those broadcastings were alone by the state butpravate sectors couldn't broadcast of forbidden law. in 1990 althougt it was illegal one of the pravate television started to broadcast by means of the satellite from Germany. The order private television follow this. Try to solve this unlawful broadcast to pass into law took the period of four years. During this priod, the number 133 was changed in constitution and the law numbered 3984 that contains the fountation of Radies and Television has been passed. In this stady, we mentioned abaut this period and criticized the law numbered 3984. General principles of communication, the foundation of pravate radio and television and the process of RTÜK have been studied in this project. Apart from this, it has been informed aboud the similiar organizations in Turkey and world. We largely got benefil from the main provisions of the Convention on Transfrantier Television Concern. In the end, we have given some information abaut the organization RTÜK and the members.