Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin Türk sanayii ve Kütahya Seramik Sanayii üzerindeki olası etkileri
- Tez No: 42604
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İki ya da daha fazla ülke bir Gümrük Birliği kurduklarında, karşılıklı olarak, tüm malların ithalatına uyguladıkları gümrük vergilerini kaldırırlar, buna ek olarak üçüncü ülkelere karşı Ortak Gümrük Tarifesi uygularlar. Türkiye-AB ilişkilerinin odak noktasını, en geç 1 Ocak 1996 tarihinde gerçekleşmesi beklenen Gümrük Birliği oluşturmaktadır. Bu çerçevede Gümrük Birliği, Türk Sanayiini Birlik ve Dünya rekabetine açacaktır. Bu süreçte AB ile rekabet gücüne ulaşamamış Sanayii dalları, Gümrük Birliğinden olumsuz etkilenecektir. Rekabet edemeyen verimli çalışmayan işletmeler ya üretimden çekilek ya da verimli oldukları başka alanlara kaymak zorunda kalacaklardır. Rekabet gücüne sahip işletmeler ise, daha büyük pazarlara açılabileklerinden, üretim ve etkinlikleri artacak ve ölçek ekonomilerden yararlanabileceklerdir. Bu çerçevede üretimde son teknolojiyi kulanan, kaliteye önem veren Kütahya Seramik üreticileri, Gümrük Birliğinden olumlu yönde etkileneceklerdir. Gümrük Birliği bu ürünlerin AB ve Dünya pazarlarına serbestçe girişini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Two or more countries form a customs union when they abolish all import duties on their mutual trade in all goods and, in addition, adopt a common external tariff schedule on from the rest of the world. The top of the relations between Turkey and Europe Union that is hoped that to be establsh until l'st January 1996 is related with the Customs Union. By means of Customs Union, Turkish industry will be contract with the Union and opened to the world competition During this period, some branches of the industry which haven't reached the competition with EU will be effected by Customs Union negatively. The organizations that are non competitive and non-productive either stop the production or will have to prefer the area on which they are productive. On the other hand, the organizations that are strong in competitive will increase their products, effectiveness and get benefit from scale economies to produce for bigger markets. Kütahya Seramik producers who use the modern technology and produce high quality will be effected from Customs Union positively Customs Union provides those Ceramic products to take place in EU and world markets freely