Escherichia vulneris, citrobacter freundii, bacillus cercus bakterilerinin patojenitesi ile gökkuşağı alabalıklarında oluşturulan enfeksiyonlarının klinik ve laboratuvar yönünden araştırlması
- Tez No: 45079
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışma; 20.01.1994-28.02.1995 tarihleri arasında yapılmıştır. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Araştırma tesislerindeki enfekte 35 akvaryum balığı ve bir alabalıktan Citrobacter freundii, Escherichia vulneris, Bacillus cereus bakterileri izole edilmiştir. İdentifıye edilen bakterilerin 1.5 yaşlı gökkuşağı alabalıktan (Oncorhynchus mykiss) üzerinde patojenite testleri yapılmış; C. freundii ve E. vulneris ile suni enfeksiyon oluşturabilen, Bacillus cereus non-patojen bulunmuştur. Test edilen 26 antibiyotikten amikasin, gentamisin, netilmisin, augmentin, norfloksasin, imipenem ve oksitetrasikline E. vulnerisrm duyarlı olduğu görülmüştür. C. freundii; amikasin, gentamisin, netilmisin, tobramisin, baktrim, sefoperazon, siprafloksasin, ofloksasin, norfloksasin ve oksitetrasikline duyarlı, B. cereus ise, penisilin-G dışındaki bütün antibiyotiklere hassas bulunmuştur. Oluşturulan E. vulneris enfeksiyonu sonucu balıklarda klinik olarak; renk koyulaşması, pektoral yüzgeçlerin diplerinde kızarıklık, anüste şişme, solungaçlarda soluklaşma, iç organlardan karaciğerde sararma, dalakta koyulaşma, böbrekte iltihap, bağırsakta kanlı eksudat gözlenmiştir. Histolojik olarak incelemede ise; deri, solungaçlar, karaciğer, böbrek, dalak ve bağırsak dokularında patolojik bulgulara rastlanmıştır. Yapılan hematolojik tahlillerde, lökosit sayısı enfekte balıklarda (ort. 89000/mm3), sağlıklı (ort. 58060/mm3) ve bu enfeksiyondan tedavi edilen (ort. 62420/mm3) balıklara göre önemli artış göstermiştir (P0.05). Hemoglobin, hematokrit, trombosit ve eritrosit miktarları halamından gruplar arasında önemli fark görülmemiştir. Citrobacter freundii enfeksiyonunun klinik semptomları da; balıkların derisinde ülseratif lezyonlar, karında şişkinlik, iç organlardan karaciğerde solgunluk, dalakta koyulaşma, böbrekte iltihap ve sindirim sisteminde kanlı eksudat olarak gözlemlenmiştir. Histolojik incelemede; deri, solungaçlar, karaciğer, böbrek, dalak, kalp ve bağırsak dokularında patolojik değişmeler izlenmiştir. Hematolojik parametreler bakımından sağlıklı balıklarla, tedavi edilmiş grup arasında önemli fark bulunmamıştır. E. vulneris ve C. freundii enfeksiyonlarının tedavisinde oksftetrasiklin basan ile uygulanmıştır. Gentamisin E. vulneris, sefaperozon da C. freundii enfeksiyonuna etkisiz bulunmuştur. Tedaviden sonra yapılan bakteriyolojik ve histolojik yoklamalar sonucunda; balıkların sağlığına kavuştuğu kanısına varılmıştır. Fakat bu balıkların değişik organlarından izole edilen iki ayrı Staphylococcus türü bakterilerin oksitetrasikline dirençli oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been carried out between 1.20.1994-2.28.1995. The bacteria that were mentioned in this research were isolated from the 35 aquarium fish and a rainbow trout that had infections. Pathogenity tests of the identified bacteria were carried out on 1.5- years-old rainbow trout and it was determined that C. freundii and E. vttlneris were able to create artificial infection, on the other hand B. cereus was found to be non pathogenic. It was determined that K vulneris was sensitive to amycacyne, gentamycine, netilmycine, augmentin, norfloxacin, imipenem and oxytetracycline, C. freundii was sensitive to amycacyne, gentamycine, netilmycine, tobramycin, bactrim, cephoperazone, ciprofloxacin, ofloxacin, norfloxacin, oxytetracycline and B. cereus was sensitive all the antibiotics except penicillin-G. The E. vtilneris infection caused gross clinical signs such as darkened pigment in skin, haemorrhagings at the base of pectoral fins, protruded anus, distended abdomen, pale gills, yellow coloured liver, darkened spleen, watery kidney, bloody exudate in intestine. Abnormalities were observed in tissues of epidermis, gills, liver, kidney, spleen and intestine during the histopathological examinations. Leucocytes in blood of infected fish (89000/mm3) have significantly increased compared to healthy fish (58060/mm3) and therapy administrated fish (62420/mm3).