İlkokul 3.sınıflarda hedef söz varlığının geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the i̇mprovement of target vocabulary of primary 3rd degree school students
- Tez No: 426114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu araştırmada eylem araştırması kapsamında 3. Sınıf öğrencilerinin söz varlığı gelişimleri üzerine öneri niteliğinde etkinlikler hazırlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın temel amacı, İlkokul 3. Sınıf öğrencilerinin yazılı anlatımlarında kullandıkları söz varlığı unsurlarını tespit etmek ve kelime öğrenme stratejilerine uygun geliştirilen etkinliklerin öğrencilerin mevcut söz varlığı kullanımları üzerinde nasıl bir değişiklik yarattığını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada öncelikle çalışma grubu öğrencilerinin her birinin söz varlığı unsurlarını kullanım düzeylerini tespit etmek için öğrencilere alternatif konuların verildiği ön test kompozisyon uygulamaları yaptırılmıştır. Öğrencilerin söz varlığı unsurları ön test kompozisyon uygulamaları ile tespit edildikten sonra kelime anlamını öğrenme stratejilerine yönelik etkinlikleri hazırlama aşamasına gelinmiştir. Kelime öğrenme stratejileri kullanılarak 10 etkinlik geliştirilmiş ve bu etkinlikler ders planlarına dönüştürülmüştür. Ayrıca her etkinlik için çalışma formları hazırlanmış ve ders planları ile birleştirilerek araştırmaya kılavuzluk edebilecek Söz Varlığı Geliştirme Kitabı oluşturulmuştur. Araştırma süresince kelime öğretimi, hazırlanan etkinliklerin yer aldığı Söz Varlığı Geliştirme Kitabı ile yürütülmüştür. Kitapta yer alan etkinlikler 10 hafta boyunca öğrencilere uygulanmıştır. Her etkinlik için 2 ders saati ayrılmıştır. İlk ders etkinlikler öğrencilerle yapılmış ve ikinci ders ise çalışma formlarındaki uygulamalarla kelime öğretimi pekiştirilmesi planlanmıştır. Araştırma boyunca her hafta öğrencilere uygulanacak olan etkinlik ve çalışma formları öğrencilere dağıtılmış ve etkinlik sonunda ürün dosyalarında biriktirilmiştir. Araştırmada son olarak sürecin başında ve sonunda“Öğrencilerin söz varlığı unsurları listeleri arasında gelişim açısından anlamlı bir fark var mı?”sorusunun cevabını öğrenebilmek için aynı kompozisyon çalışmaları çalışma grubu öğrencilerine son test kompozisyon uygulaması olarak tekrar yaptırılmıştır. Araştırmada 3. Sınıf öğrencilerin sürecin başında ve sonunda olmak üzere 4.535 kelimeye karşılık 5.579 kelime; 6 ikilemeye karşılık 51 ikileme ve 16 deyime karşılık 77 deyimi yazılı anlatımlarında kullandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin son test kompozisyon uygulamalarında öğrenimi gerçekleşen hedef kelimelerden 23 tanesini, ikilemelerden 5 tanesini, deyimlerden 4 tanesini üretici söz varlığına katarak kullanmayı tercih ettikleri gözlenmiştir. Bu durum kelime öğrenme stratejilerine yönelik geliştirilen etkinliklerde öğrenilen söz varlığı unsurlarının öğrencilerin yazılı anlatımlarına yansıdığının bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
In this research, advisory activities on the 3rd degree students' improvements on vocabulary have been prepared and implemented within the scope of activity research. The main goal of the research is to identify the vocabulary components used in the written expressions of the 3rd degree students primarily and to determine what kind of changes arise from the activities that are appropriately improved for vocabulary learning strategies on the students' using style of the existing vocabulary. In line with this purpose, in order to identify the usage level of every single student's vocabulary component primarily in the working group, preliminary test composition practices which include alternative issues were given to the students. Having identified the students' vocabulary components through preliminary test composition practices, activities regarding the strategies which aim to learn lexical meanings were recorded to be on the preparation phase. 10 activities were improved by using the strategies of learning lexical meaning, and these activities were turned into lesson plans. Moreover, working forms were prepared for every single activity and Vocabulary Improvement Book which is able to guide the research was composed by uniting with the lesson plans. During the research, lexical education was conducted by Vocabulary Improvement Book which includes the activities prepared. The activities in the book were implemented on the students during 10 weeks. 2 lesson hours were allocated for every single activity. In the first lesson, the activities were done with the students and in the second lesson; consolidation of lexical learning was intended through the activities in the working forms. During the research, every single activity and working forms to be implemented on the students each week were given to the students and they were collected in the product files at the end of activities. In the research, in order to answer the question of“Is there any significant difference between the vocabulary component lists of the students in terms of improvement?”the same composition studies were given to the working group students again as the latest test composition practice. From the beginning to end, it was identified that the 3rd degree students have used 5579 equivalent words for 4535 words, 51 equivalent reduplications for 6 reduplications, 77 equivalent idioms for 16 idioms in their written expressions. Furthermore, it was also identified that the students have preferred 23 words of target vocabulary, 5 of reduplications, 4 of idioms by including them to their producer vocabulary which they learnt in the latest composition practice.This circumstance indicates that vocabulary components that are learnt during the activities which were formed for vocabulary learning strategies, reflected to their written expressions.