Hekim adaylarında toplumsal cinsiyet algısının değerlendirilmesi: Meram Tıp Fakültesi örneği
Assessment of social gender perception among physician candidates: An example from Meram Faculty of Medicine
  1. Tez No: 731589
  2. Yazar: NEFİSE BETÜL ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sosyoloji, Family Medicine, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Günümüzde sağlık hizmeti için önemli bir hedef, toplumsal cinsiyet eşitliği ve bu konuda farkındalık içeren mesleki gelişimdir. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet algısının bireylerin hangi sosyokültürel özelliklerinden kaynaklandığını ve tıp eğitimi sürecinden geçildiğinde değişim gösterip göstermediğini araştırmak amaçlandı. Gereç ve yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmanın evrenini Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi birinci, üçüncü ve altıncı sınıf öğrencileri oluşturdu. Katılımcı sayısı belirlenirken her bir dönemdeki öğrenci sayılarının üçte birine ulaşılması planlandı. Mayıs 2019-Haziran 2019 tarihleri arasında anket uygulaması yapıldı. Birinci sınıflardan 94 (n=280), üçüncü sınıflardan 89 (n=267), altıncı sınıflardan 90 (n=270) ve toplamda en az 273 hekim adayının çalışmaya dahil edilmesi planlandı. Dışlama kriterleri nedeniyle çalışmadan çıkarılabilecek öğrenciler olabileceği düşünülerek gönüllü olan 413 öğrencinin tümü çalışmaya dahil edildi. Çalışmada sosyodemografik bilgi formu, Nijmegen Tıpta Cinsiyet Farkındalığı Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği yer alan bir anket formu kullanıldı. Elde edilen bulgular SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Today, one of the important aims of healthcare is professional development including social gender equality and awareness about this issue. In this study, it was aimed to examine from what sociocultural features of the individuals the social gender perception results from and to investigate whether it changes after undergoing a medical education process. Material and Method: The population of this cross-sectional descriptive study was comprised of first, third and sixth grade students in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine. While determining the number of participants, it was anticipated to reach one-third of students in each term. A survey was administered between May 2019 and June 2019. It was aimed to include a total of at least 273 physician candidates in the study: 94 (n=280) from first grades, 89 (n=267) from third grades and 90 (n=270) from sixth grades. All of 413 voluntary students were included in the study, with students who would be excluded due to exclusion criteria taken into consideration. In the study, a survey including sociodemographic information questionnaire, Nijmegen Gender Awareness in Medicine Scale and Social Gender Perception Scale. The obtained data were analyzed by using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 package program.