Tükenmişlik ve sağlık çalışanları
Exhaustion and health workers
  1. Tez No: 426220
  2. Yazar: SİBEL TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tükenmişlik, son yıllarda iş hayatında en çok karşılaşılan problemlerden biridir. Tükenmişlik, her bireyin yaşayabileceği bir sendromdur. Tükenmişlik her meslek grubunda oraya çıkabilen bir sendrom olmasına rağmen, en çok görülen meslek gruplarından biri sağlık çalışanlarıdır. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının tükenmesine sebep olan kişisel ve mesleki problemlerden bahsedilmiş, tükenmişlikle baş etmede etkili çözüm önerileri anlatılmıştır. Çalışmada tarihi metot ve kaynak taraması tekniğinden yararlanılmıştır ve bazı kısımlarda mesleki deneyimlere de yer verilmiştir. Sağlık çalışanları, duygusal emek gerektiren iş yaptıkları için, işin kişiye yüklediği manevi sorumluluk da çok fazladır. Hizmet verilen grubun insanlar olması, bu işin kişiye yüklediği sorumluluğu da arttırmaktadır. Yapılan çalışmalarda sağlık çalışanlarının, mesleki zorluklar yüzünden fiziksel, ruhsal birçok sorun yaşadığı, bu sorunların sağlık çalışanlarını yıprattığı ve tükettiği belirtilmiştir. Çalışma koşulları iyileştirildiğinde, yönetim tarafından yapılan eğitimlerle mesleki algı iyileştirildiğinde, sağlık çalışanlarının tükenmişlik yaşama olasılıklarının azaldığı görülmüştür. Tükenmişlikle baş etmek için, öncelikle kişilerin tükendiklerinin farkında olması gerektiği yapılan araştırmaların ortak sonucudur.
Özet (Çeviri)
Exhaustion is the most common problem in business life in recent years. Exhaustion is a syndrome that every individual can experience. Even though exhaustion is a syndrome that could show up in each occupational group, one of the most common occupational group having the syndrome is health personnels. In this study, personal and occupational problems causing exhaustion of health personnels are mentioned and effective solution proposals to cope with exhaustion are explained. In this study, historical method and document analysis techniques are used and occupational experiences are also taken place in some parts. Due to the fact that health personnels` work is required emotional labor, there are a lot moral responsibility taken by individuals. Because of people who are in the group having serve, taken responsibility by individual is increased. In the conducted studies indicate that health personnels face many physical and spiritual problems because of professional challenges, and these problems burnout and exhaust health personnels. When working conditions are improved, professional perceptions are improved through training conducted administration, it can be seen that the possibility of having exhaustion is decreased. The common outcome of conducted studies is that individuals first must be awareness of their exhaustion to cope with it.