Türkiye'de KOBİ'lerin işletme sermayesi gereksinimi ve banka kredilerine erişimi
The working capital requirements of SMEs and their access to bank loans in Turkey
- Tez No: 426222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA ZEYNEP EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de KOBİ'lerin işletme sermayesi gereksinimi ve banka kredilerine erişimi ele alınmıştır. Literatür taraması yapılarak KOBİ'lerin işletme sermayesi ihtiyacı ve banka kredilerine ulaşımı ile ilgili yapılmış olan araştırmalar incelenmiştir. Buna göre, kuruluşunda sınırlı sermaye ile kurulan KOBİ'ler, özsermayelerinin yetersiz olması, kâr marjlarının düşük olması ve alacaklarındaki tahsilat sorunu nedeniyle işletme sermayesi sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. KOBİ'lerin özkaynakları dışında en önemli finansman kaynağı bankalardan kullandıkları kredilerdir. KOBİ'lerin kayıtdışı çalışmaları nedeniyle mali verileri gerçek iş hacimlerini yansıtmamaktadır. Bankaların kredi taleplerinde mali veriler üzerinden değerlendirme yapmaları nedeniyle KOBİ'ler banka kredilerine erişim sorunu yaşamaktadırlar. OECD üyesi ülkeler (Belçika, İsviçre, G.Kore, Japonya, İrlanda, Portekiz, Macaristan) KOBİ'leri ile Türkiye'deki KOBİ'lerin toplam banka kredilerinden aldıkları kredi payı karşılaştırıldığında, Türkiye'deki KOBİ'lerin toplam banka kredilerinden aldıkları pay çok düşüktür.
Özet (Çeviri)
This study discusses working capital requirements of SMEs in Turkey and their access to bank. İnformation is obtained by literature screening. According to data available SMEs, which established with limited capital, are faced with problems of working capital, because of ınadequate equity, the low profit margin and problems with collection of receivables. The most important source of funding for SMEs, apart from equity, are loans received from banks. While Banks are lending money in line with financial datas of SMEs, due to some unrecorded activities of SMEs, financial data do not always reflect actual business volumes. SMEs are experiencing problems in accessing bank loans. Comparing the share of bank loans of SMEs in OECD member countries (Belgium, Switzerland, South Korea, Japan, Ireland, Portugal, Hungary) and SMEs in Turkey, SMEs in Turkey's share is very low.