İşe yabancılaşma ve hemşireler
Alienation and nurses
- Tez No: 426221
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İŞE YABANCILAŞMA VE HEMŞİRELER Günümüzde çalışma hayatının aktif hale gelmesi ve ekonomik özgürlük isteğinin artması, çoğu bireyin doğal düzenini bozan işe yabancılaşma kavramını önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada özellikli olarak hemşirelerde işe yabancılaşmanın nasıl geliştiği ve nasıl önlenebileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Seeman' ın yabancılaşma boyutlandırması esas alınmış, yabancılaşma güçsüzlük, anlamsızlık, normsuzluk, yalıtılmışlık ve kendine yabancılaşma olmak üzere beş başlık altında incelenmiştir. Çalışmada tarihçi metoda bağlı literatür incelemesi tekniğinden yararlanılmıştır. Ayrıca çalışmanın hemşirelerde işe yabancılaşmanın incelendiği bölümlerinde mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere de yer verilmiştir. Çalışma sonucunda, hemşirelerde yabancılaşma duygusu önlenemediğinde bahsedilen beş boyutun da yaşandığı görülmüştür. Hemşirelerde işe yabancılaşma önlendiğinde ise iş tatmin düzeyinin, örgütsel bağlılığın ve motivasyonun artacağı böylelikle işten ayrılmaların önüne geçileceği sonucuna ulaşılmıştır. Kurum açısından incelendiğinde ise sağlık bakım ve hizmet kalitesinin artacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ALIENATION TO WORK AND NURSES Now that working is a part of our lives and the demand of economic freedom has arised, it has become highly necessary to give importance to the concept of alienation which has disrupted the natural balance of most people. With this study, it is practised to explain how estrangement developed among nurse and how it can be avoided. For that purpose, Seeman's classification of alienation has been taken as a basis and alienation has been analysed under five titles as powelessness, meaninglessness, normlessness, isolation and self-estrangement. In this study; depending on the historian methods, literature review techniques have been used. Furthermore, in the parts of the study examined from the view of alienation of nurses in the work place, proffessional knowledge, experience and observations have been assigned. As a result of this study, unless the feeling of alienation from work among nurses are avoided, the five titles mentioned above occur. If the alienation from work among nurses are avoided, motivation, organizational commitment and the level of job satisfaction will increase and thus work stoppage can be prevented. Also, health care and service quality can develop with regards to constitution.