Türkiye'de KOBİ'lerin konumu ve finans sorunlarının çözümünde risk sermayesinin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 63383
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
VI ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKİYE'DE KOBİ'LERİN KONUMU VE FİNANS SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNDE RİSK SERMAYESİNİN UYGULANABİLİRLİ?İNİN DE?ERLENDİRİLMESİ Ömer PARMAKSIZO?LU Danışman : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN 1997, Sayfa: 197 Jüri : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne geçişi ile başlayan Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme süreci, ekonomik ve toplumsal bir değişimi de zorunlu kılmaktadır. AB ülkelerinin ekonomik yapılanmaları incelendiğinde, ekonomideki değişim ve yeniliklere katkıda bulunan en etkin kesimin, küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) olduğu, istihdam, üretim, gelir artışı ve kalkınmaya olan etkileri yanında teknolojik gelişmelerin ve sanayileşmenin de itici gücü olduğu görülmektedir. KOBİ'ler Türkiye ekonomisi içinde de büyük önem ve orana sahip işletmelerdir. Ancak oransal büyüklüklerine rağmen, uzun yıllar ihmal edilmiş ekonomik birimlerdir. Ülkemizdeki KOBİ'lerin sorunlarını tespit etmek üzere yapılan çalışmalar ile bu çalışma esnasında yaptığımız ankette, KOBİ'lerin yapısal, finansal ve idari birçok sorunlarının bulunduğu, hatta mevcut finansal sistemden de yeterince yararlanamadığı tespit edilmiştir. KOBİ'lerdeki finansman sorununun çözümüne yönelik alınan en anlamlı önlem, Türkiye gündemine 1990'larda giren ve 6 Temmuz I993 tarihli Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tebliğiyle de“Risk Sermayesi Yatırım Ortaklığı”olarak ifade edilen“Risk Sermayesi”olgusudur. Risk sermayesine ilişkin ilk uygulamalar 1970'li yıllarda ABD'nde başlanmış, günümüzde ise yaygın hal almış bir finansal araçtır. Risk sermayesi, teknolojik gelişmelere adapte olabilen, esnek üretim kabiliyetine ve yüksek gelişme potansiyeline sahip KOBİ'lerle ortaklık içinde uzun vadeli yatırım, finansman ve yönetim desteği sağlamak suretiyle işletmenin piyasa değerini yükseltmek ve bu işletmenin hisse senetlerinin satışından gelir elde etmeyi amaçlayan bir finansman yöntemidir. Bu bakımdan sermaye birikiminin yetersiz, kredi maliyetlerinin yüksek olduğu ülkemizde, risk sermayesi, istihdam ve üretim düzeyini yükseltebilecek olan KOBİ'lerin finansman probleminin çözümüne yardımcı olabilecek bir araçtır. Çünkü risk sermayesi, toplumumuzun ekonomik ve kültürel yapısına uygun bir finansman yöntemi olup, iyi tanıtılması halinde, atıl fon kaynaklarını da ekonomiye kazandırabilecek etkin bir finansal araçtır. Bu finansman yönteminin, ülkemizde uygulamaya konulması ise adeta bir zorunluluktur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Ph. D. Thesis THE POSITON OF SMALL AND MEDIUM SCALE FIRMS IN TURKEY AND DISCUSSION OF APPLICABILITY OF VENTURE CAPITAL ON SOLUTION OF THEIR FINANCE PROBLEMS Ömer PARMAKSIZO?LU Danışman : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN 1997, Sayfa: 197 Jüri ': Prof. Dr. Muammer ERDO?AN ABSTRACT The integration process of Turkey with European Community which had begun with the enrolment of Turkey to European Customs Union Community is also obliges some economical and social has changes. When the economical structure of European countries are examined it is seen that; from the stand point of contribution to alteration and proggression of economical structure, the small and medium sized enterprices (SMSE) are the most effective element of the society, and becides their positive effect on employment production, development and elevation in income rate, they are the locomotive of technolojical and industrial proggression. Small and medium sized enterprices are also the enterprices that have a grate importance and ration in Turkish economy. But; in spite of their proportionally high number in economical structure of the country, they are the enterprices that were necleted so many years. The studies which were directed to determine the problems of the small and medium sized enterprices in Turkey and also enquiry which were conducted in this study, have demostrated that, this kind of enterprices have many structural, finantial and administrative problems, and also it is determined that they could not get benefit satisfactorly from the present finantial system. The most important precaution taken to solve the finantial problems of the small and medium sized enterprices in Turkey is the event of“Venture Capital”which was expressed as“Venture Capital Investment Partnership”by the Council of Capital Market in their communique dated 7 July 1990. It became known in Turkey since 1990. The first application of venture capital was started in USA in 1970 and nowadays it is one of the most common finantial tools. Venture capital is a finantial method aiming to work with small and medium sized enterprices which can be adopted to tecnological developments and have a grate potential of proggression. And as a partner, the aim of the application ofVIII venture capital is to provide long term investment, finantial and administrative support to small and medium sized enterprices. By this way to increase the market value of the enterpice and to get income from the marketing of the shares of the company. For this reason, in our country in which there is a insufficient capital accumulation and the cost of credit is high, venture capital is tool that solve the finantial problems of some small and medium sized enterprices which are able to rise the rate of employment and producion. Because, venture capital is a tool that appropriate for economical and cultural structure of our society and if it is well explained or advertised, it can be an effective tool to active the inactive capital. The application of this finantial method in Turkey is almost an obligation.