Hemşilerde iş doyumu (Pamukkale Üniversitesi Hastanesi örneği)
Nurses'job satisfaction (Pamukkale University Hospital case
  1. Tez No: 426224
  2. Yazar: ZEHRA EMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Adı ve Soyadı : Zehra EMİRDAĞ Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ali Saygılı Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans / 2016 Alanı : Hastane ve Sağlık Kurumu Yönetimi Anahtar Kelimeler : İş Doyumu, Hemşire, Hemşirelerde İş Doyumu ÖZ HEMŞİRELERDE İŞ DOYUMU (PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ÖRNEĞİ) Zehra EMİRDAĞ Bu araştırma, hemşirelerin iş doyumlarının ne düzeyde olduğu ve demografik özellikleri açısından iş doyum düzeylerinde farklılaşmaların olup olmadığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu ve Spector'un (Job Satisfaction Survey-JSS) iş doyum ölçeğinden oluşan anket formu 01.09.2013-01.12.2013 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesinde görev yapan 206 hemşireye uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21.0 istatistik paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Verilerin analizinde ortalama standart sapma, yüzde ve frekans analizlerinin yanında, t testi, tek yönlü anova ve korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; hemşirelerin işlerinden orta düzeyde doyum sağladıkları, en yüksek doyumu kurum içi iletişim boyutundan, en düşük doyumu ise ücret boyutundan sağladıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin demografik özelliklerinden cinsiyetlerine, yaşlarına ve bulundukları yerdeki çalışma sürelerine göre iş doyumlarında farklılaşmaların olmadığı, medeni durumlarına, mesleki deneyimlerine ve çalışma şekillerine göre iş doyumlarında farklılaşmaların olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Name and Surname :Zehra EMİRDAĞ Supervisor :Assist.Prof. Ali Saygılı Degree and Date : Master / 2016 Major : Hospital and Health Care Management Key Words : Job Satisfaction, Nurse, Job Satisfaction Among Nurses ABSTRACT NURSES' JOB SATISFACTION (PAMUKKALE UNIVERSITY HOSPITAL CASE) Zehra EMİRDAĞ This research is at what level of job satisfaction of nurses and demographic characteristics in terms of the variations in the levels of job satisfaction were conducted to investigate whether. Purpose of personal information form and Spector (Job Satisfaction Survey -JSS), job satisfaction questionnaire consisting of scales between 206 nurses working in Pamukkale University has been applied. Survey data obtained from the SPSS 21.0 statistical software package has been solved through. The average standard deviation of the data analysis, and so in addition to frequency analysis, t test, one-way ANOVA and Pearson correlation analysis has been utilized. Of the research; A moderate level of job satisfaction of nurses jobs, the highest satisfaction from the size of internal communication, they provide the lowest satisfaction was determined from the size of the fee. Nurse demographic characteristics of gender, age and where they work in time according to job satisfaction in the variances is not, marital status, professional experience and work according to their job satisfaction differentials in the conclusion that was reached.