Hemşirelerde iş doyumu ve etkileyen faktörlerin kentsel ve kırsal kesimdeki özel ve kamu hastaneleri ile karşılaştırılması
Comparing of job satisfaction among nurses and the factors in the private or state hospitals in urban or rural areas
  1. Tez No: 431461
  2. Yazar: KÜBRA KARDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan hemşireler ile özel hastanelerde çalışan hemşirelerin iş doyum ve iş doyumunu etkileyen faktörlerin karşılaştırılarak incelenmesidir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu İstanbul ve Kütahya il sınırları içinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı iki eğitim ve araştırma hastanesi ile iki özel hastaneden gerekli izinler alındıktan sonra, 300 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak toplanmış, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 16 paket programında değerlendirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Hipotez testleri olarak Student t-testi, Oneway Anova testi, korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; hemşirelerin genel iş doyumu orta düzeyde olduğu, içsel doyum puan ortalamalarının, dışsal doyum puan ortalamalarına göre yüksek bulunmuştur. Kentsel kesimde çalışan hemşirelerin iş doyum düzeylerinin, kırsal kesimde çalışan hemşirelerin iş doyum düzeylerinden yüksek olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Hemşire, İş Doyumu, İş Doyumsuzluğu, Özel ve Kamu Hastaneleri, Kentsel ve Kırsal Kesim
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine and compare the effective factors of job satisfaction among nurses working in private hospitals and training and research hospitals. The survey form, prepared for the purpose was answered by 300 nurses working in two ministerial training and research hospitals and two private hospitals in Kütahya and İstanbul. The datas were gathered by using Personal İnformation Form and Minnesota Job Satisfaction Questionnaire and evaluated by SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 16 pocket programme. During the evaluation of the study datas, decriptive, statistical methods were used (numbers, percentage, avarage, standard deviation). As hypothesis testing, Student t test, Oneway Anova test, correlation analaysis were practiced. In the consequence of the survey it has been determinated that nurses general job satisfaction is on avarage, their inner job satisfaction is higher than outer job satisfaction's avarage point. Nurses' working in urban areas job satisfaction level is higher than that of in rural areas. Keywords : Nurse, Job Satisfaction, Job dissatisfaction, Private and public hospitals, Urban and rural areas