Hemşirelerde iş doyumu ve etkileyen faktörler
Nurses' job satisfaction and influencing factors
- Tez No: 156338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma, hemşirelerde iş doyumu ve iş doyumunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde gerekli izinler alındıktan sonra Nisan-Mayıs 2003 tarihleri arasında 206 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi formu ve hemşirelik iş doyum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS(Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değerlendirmede varyasyon analizi (ANOVA), yüzdelik, t testi, Man- Whitney U testi ve Pearson korelasyon analizi ve ilgili diğer istatistiksel testler kullanılmıştır. Sonuç olarak, hemşirelerin işin değişik boyutlarına ilişkin doyum puanlan ortalamalarının farklı olduğu, en yüksek doyum sağlanan boyutun güvenlik (3.35±2.86) ve en düşük doyum sağlanan boyutun ise ücret (7.36±2.56) olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin genel iş doyum puan ortalamaları ile işin, çalışma ortamı ve koşullan, yönetim biçimi, yükselme olanakları boyutlarına ait doyum puanlan arasında güçlü bir ilişki olduğu (pO.001) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been planned descriptively with the aim of defining job satisfaction in nurses and the factors that influence job satisfaction. The research was conducted with 206 nurses in GATA Haydarpaşa Training Hospital between dates April-May 2003, after receiving necessary permissions. As data gathering tools, an information tool developed by the researcher and nursing job satisfaction scales were used. Gathered data were analyzed by using SPSS software (Statistical Package for Social Sciences). In the evaluation of the data, variation analyses (ANOVA), percentage, t test, Man- Whitney U test and Pearson correlation analysis, and other related statistical tests were used. As a result, we defined that nurses' satisfaction score averages differed in different dimensions of the job, with the highest satisfaction derived from security (3.35±2.86) and the least from salary (7.36±2.56). There was a strong relation between nurses' overall job satisfaction score averages and the dimensions of working environment and conditions, management style, and promotion opportunities (pO.001).