Hemşirelerde iş doyumu ve kişilerarası çatışmalara olan etkisi
The Job satisfaction of nurses and the effect of interpersonal conflict
- Tez No: 99216
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
7. ÖZET Bu araştırma belli bir bölgede çalışan hemşirelerin iş doyumu ve bunun kişilerarası çatışmalara olan etkisini belirlemek amacıyla“tanımlayıcı”ve“ilişki arayıcı”bir çalışma olarak 20.05.1981-10.07.1981 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Araştırmanın evrenini Kocaeli il merkezinde yataklı tedavi kurumu niteliğine sahip 4 hastanede (Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, izmit Devlet Hastanesi ve SSK Hastaneleri), en az 1 yıl çalışan hemşireler oluşturmuştur (N=540). Araştırmada örneklem grubunun oluşturulması için istatistik uzmanı ile çalışılmış, bu hastanelerin her birinde çalışan hemşirelerin yansı, olasılıklı örneklem yöntemi ile randomize edilerek seçilmiştir (n=270). Araştırmaya katılan hemşirelere bilgi formu; Minnesota Doyum Anketi (MSQ) ve Çatışma Eğilimi Ölçeği (ÇEÖ) uygulanarak veriler toplanmış ve değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde“ki kare”,“tek yönlü varyans analizi (Anova)”,“Tukey HSD”ve“t-test”testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; Araştırmaya katılan hemşireler“başkaları için bir şeyler yapabilme olanağı (sosyal hizmet)”ndan en yüksek doyum sağlarken,“ücret”en düşük doyuma neden olmaktadır. Hemşirelerin MSQ puan ortalamalarına bakıldığında; içsel doyum puan ortalamaları ( X=4.53±0.63) dışsal doyum puan ortalamalarından ( X=2.55±0.72) daha yüksek düzeyde olup, genel iş doyumu puan ortalamalarının ( X=3.74± 0.60) nötr düzeyden yüksek düzeye doğru bir kayma gösterdiği; yine hemşirelerin TÇE puanlan 183.80±16.56 olup, genel iş doyumu ile toplam çatışma eğilimi arasında negatif zayıf bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda bulgular tartışılmış ve öneriler sunulmuştur. 82
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study was a descriptive and relationship-finding study designed to determine the job satisfaction of nurses in a particular region and the effect of interpersonal conflicts on level of satisfaction. It was carried out from May 20 to July 10, 1999. The universe of the study was nurses who had worked for at least one year in the inpatient areas of four hospitals in the Kocaeli district - Kocaeli University Medical Faculty Hospital, Izmit State Hospital and Social Security Hospital. (N=540). The sample group for the study was chosen at random with the asistance of a statistics specialist from a group of half of nurses working a teach hospital (n=270). Data was collected from participating nurses using two information forms, the Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) and the ConflictTendency Scale (CTS). Evaulation of the data was done using the chi square, one-way variance analysis (ANOVA), Tukey HSD, and t-test methods. When the results were examined; Nurses who participated in the research study listed“the ability to do something for someone else”as the major factor in assuring job satisfaction;“payment”was the least important factor. The mean scores for nurses on the MSQ for internal satisfaction ( X=4.53±0.63) were higher than the mean scores for external satisfaction ( X=2.55±0.72). The general job satisfaction scores were tended to raise up from an average level ( X=3.74±0.60) to higher level. The mean scores of the nurses on the Conflict Tendency Scale were 183.80±16.56. A weak negative relationship was found between general job satisfaction and total conflict tendency. The findings were discussed and recommendations were offered. 83