İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının sağlık çalışanları tarafından değerlendirilmesi: Bir özel hastane örneği
Occupational health and safety practices evaluation by health workers: An example of private hospital
  1. Tez No: 426227
  2. Yazar: SELİN DAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarında olabilecek meslek hastalıkları ve şikayetlerin dağılımı ile kurumdaki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının mevcudiyetine yönelik çalışan algılarının tespit edilmesidir. Çalışmanın uygulama alanı İstanbul ili içerisinde JCI akreditasyonuna sahip özel bir hastaneyi kapsamaktadır. Çalışma çerçevesinde farklı departman ve pozisyonlarda görev alan sağlık çalışanlarına demografik ve bireysel özelliklere ait 8, mesleki hastalık ve şikayetlere ait 12, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına ait 24 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketin güvenilirlik katsayısı (Cronbach's Alpha) .816 bulunmuştur. Çalışma sonucunda sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının mevcudiyetine yönelik algılarının pozitif yönde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte sağlık çalışanlarının mesleklerinden kaynaklı olduğunu düşündüğü hastalık ve şikayetler içerisinde kol ve bacak ağrıları (%65,6), aşırı yorgunluk (%64,1), uykusuzluk (%59,7) ve varis mevcudiyetinin (%54,2) ilk sıralarda yer aldığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda hastanenin iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında iyileştirmelerin öncelikli olarak hangi sorunlara yönelik olabileceği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify distribution of occupational diseases and related health complaints among health workers and also to detect employee apprehensions about availability of occupational health and safety issues in the workplace. The application area of this study is a private hospital subservient in Istanbul and accredited by JCI. Within the framework of this study, a survey which contains 8 queries about demographic and personal features, 12 queries about occupational diseases and related complaints and 24 queries about occupational health and safety issues is applied to health staff employed in variable departments and positions in this hospital. The reliability coefficient of this survey is found .816 (Cronbach's Alpha ). In the conclusion of this study; it is detected that the employees perception about the occupational health and safety issues in the workplace has a positive aspect. Moreover, arm and leg pains (%65.6), over-fatigue (%64.1), insomnia (%59.7) and presence of venous varicosises (%54.2) were the most determined diseases and complaints, which are considered as work-originated among healthcare workers. In accordance with findings, the privileged improvements about the problems in occupational health and safety issuesin this hospital have been presented.