Hastane işletmelerinde çalışma sermayesi yönetimi
Operating working capital management in hospital
- Tez No: 426226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Adı ve Soyadı : Ümmü FİLİZLİ Danışman : Yrd. Doç. Dr. Gönül İPEK ALKAN Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans Tezi /2015 Alanı : Hastane ve Sağlık Kurumları Yönetimi Anahtar Kelimeler : Sağlık Sektörü, Çalışma Sermayesi, Finansal Analiz, Oran Analizi, Karşılaştırmalı Oran Analizi ÖZ HASTANE İŞLETMELERİNDE ÇALIŞMA SERMAYESİ YÖNETİMİ Hazırlanan bu çalışma, işletme sermayesinin ne olduğu ve önemi, çalışma sermayesinin hastane işletmelerinde önemi ve çalışma sermayesi yöntemleri, analiz teknikleri ile sağlık sektöründeki gelişmeler göz önünde bulundurularak, Sağlık ve Hastane kavramlarının tanımı yapılmış olup, çalışmanın konusu gereği sağlık sektöründe iki işletme seçilerek son beş yıllık finansal tablolarının retrospektif olarak analizini yapmayı amaçlayan tanımlayıcı türde bir araştırmadır. Çalışmada, oran analizi ve aynı zamanda karşılaştırmalı tablolar analizi yapılarak sağlık sektöründe 2 şirketin çalışma sermayesi açısından finansal durumu değerlendirilmiştir. Seçilmiş şirketler borsada işlem gören Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık A.Ş ve Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirkettir. Çalışma, şirketlerin 2008'dan 2013 yıllarına ait bilanço ve gelir tabloları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler Microsoft Office Excel 2010 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre şirketlerin 2009 - 2013 yıllarında bir yıldan daha kısa sürede nakde dönüştürülebilecek varlıklarının çoğunluğu ticari alacaklarından oluşmaktadır. Bu durum şirketlerin alacaklarını tahsil etmede büyük sıkıntı yaşadığını göstermektedir. Şirketlerin finansal yapısı genel olarak yabancı kaynak ağırlıklı ve ayrıca kısa vadeli yabancı kaynak ağırlıklıdır. Şirketler 2012 yılında kar elde ederken, şirketlerin 2013 yılında zarar etmiş olduğu gözlenmiştir. Genel olarak iki şirketin likidite ve karlılık durumunda yaşadığı sıkıntıları stok politikası, tahsilat süresi politikası ve borçlanma politikasından kaynaklanmış olduğu sonuçlanmıştır. Burada ki amaç gelir tablosu ve bilançodaki kalemlerle rasyo oranların hesaplanarak, sonuçlarının karşılaştırılabilmesidir. İşletmelerin mali açıdan bu süreci nasıl geçirdiklerini analiz etmek ve finansal tablolarını özetleyerek daha net ve açıklayıcı bilgileri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Name and Surname : Ümmü FİLİZLİ Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Gönül İPEK ALKAN Degree and Date : Master Thesis, 2014 Major : Hospital and Healthcare Institutions of Management Key Words : Health Sector, Working Capital, Financial Analysis, Ratio Analysis, Comparative Ratio Analysis ABSTRACT OPERATING WORKING CAPITAL MANAGEMENT IN HOSPITAL This study - prepared taking into account the developments within the Health Sector, offers detailed definitions of the concepts of Health and Hospital, while retrospectively analyzing and making a descriptive investigations of the last five years of financial statements for two firms within the sector. In this study, ratio and comparative table analysis was employed in order to evaluated the financial performance of two firms in the health sector. The firms selected for the analysis are the publicly traded companies Hekim Engürüsağ Sağlık A.S ve Eczacıbaşı İlaç Sanayi and Ticare A.S., and the study was conducted using the balance sheet and income statement of companies between the years of 2009 to 2013. The data were analyzed with the program Microsoft Office Excel 2010. According to the findings, the majority of assets that can be converted into cash in less than a year for the statements between 2008 - 2013 consist of trade receivables. This shows that firms are in great trouble collecting their receivables. The financial structure of the company is made of external and short term liabilities. It was also observed that while firms made a profit in the year 2012, companies realized a loss in 2013. In general, it was determined that firms' stock policy, receivable collection policy, debt management policy are the reasons for the experienced difficulties in the liquidity and profitability of firms. The aim here is the calculation and comparison of ratios by use of the income statement and balance sheet items, while analyzing the process by outlining the financial statements and offering clear explanatory summaries.