Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde gerçek kişilerin mülkiyet hakkı
Right to property of real persons in the European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 426232
  2. Yazar: ESİN ODABAŞ SAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mülkiyet hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek Protokol 1. maddede güvence altına alınan ve yakalanan bilgi çağı ile giderek önem arz eden ayni bir haktır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınan mülkiyet hakkı, Sözleşme'ye taraf devletler tarafından pozitif ve negatif yükümlülükler gereği hakkın korunacağına ve saygılı olunacağına dair taahhütte bulunmaktadırlar. Aksi takdirde Sözleşme'ye göre, mülkiyet hakkının ihlal edildiğini iddia eden her gerçek ve tüzel kişi iç hukuk yollarının tüketilmesi şartıyla AİHM'e başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Bu çalışmada öncelikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde mülkiyet hakkı ve Mahkeme'nin mülkiyet hakkına olan bakış açısı kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Bunun yanı sıra gerçek kişilerin dünyada ve ülkemizde mülkiyet haklarına yönelik en sık karşılaştıkları müdahaleler içtihatlar ile açıklanarak yorumlanmıştır. İncelenen içtihatlar doğrultusunda söz konusu müdahalelerin Sözleşme'de belirtilen şartları taşıdığı Mahkeme tarafından tespit edildiği takdirde, meşru kabul edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Property Rights, European Convention on Human Rights and Article 1 of the Additional Protocol of the kind that supply increasingly important in secured and captured the information age is right. European Court of Human Rights the right to property quaranteed by the Convention on the rights of both the positive and negative obligations of signatory states will be protected they are promising to be respected. Otherwise, according to the Convention, every real or legal person claiming to be a violation of property rights has the right to appeal to the court provided that the exhaustion of domestic remedies. This study, the first of which is the point of view of property rights in the European Convention on Human Rights have been addresses in a comprehensive manner. As well as in the world of real people and our country it is reviewed explaining the most common intervention faced precedents for intellectual property rights. If examined in accordance with the case law is determined by the court to bear the conditions specified in the contract of these interventions it was observed to be considered legitimate.