Sınıf öğretmenleri için öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili yeterlik göstergelerinin ve bunlara ilişkin algılarının incelenmesi
Analyzing the competency indicators about the assessment and measurement of students' achievement for the primary school teachers and their perceptions regarding these indicators
  1. Tez No: 426256
  2. Yazar: DURMUŞ ÖZBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET ÇIKRIKÇI DEMİRTAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili yeterlik göstergelerine verdikleri önemi ve bu göstergelerdeki yeterliklerini, çeşitli değişkenler açısından inceleyerek, kendi algılarına göre saptamaktır. Araştırma grubunu, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında, Çanakkale ili merkez ilçesi ve diğer bazı ilçelerde görev yapmakta olan 183 sınıf öğretmeni, 18 ölçme ve değerlendirme alan uzmanı ile 20 ilköğretim müfettişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen 17 maddelik sınıf içi öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili yeterlik göstergelerinden oluşan anketle elde edilmiştir. Öğretmenlerin öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili yeterlik göstergelerine verdikleri önem ve yeterlik algıları yüzde ve frekanslarla belirtilmiş, öğretmenlerin cinsiyetleri, hizmet yılları, en son mezun oldukları eğitim kurumları türü ve sahip oldukları sınıf mevcutları değişkenleri arasındaki ilişki Cramer V katsayısı ile saptanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenler öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili yeterlik göstergelerinden“sınav/testin amacını belirlemek”maddesini birinci sırada önemli olarak belirtmişlerdir. Öğretmenlerin çoğunluğunun, öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili yeterlik göstergelerinin tamamını çok önemli gördükleri saptanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin, sınıf içi öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili yeterlik göstergelerindeki önem ve yeterlik algıları ile hizmet süreleri, en son mezun olunan eğitim kurum türleri ve sahip oldukları sınıf mevcutları değişkenleri arasında manidar düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin, sınıf içi öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili yeterlik göstergelerindeki önem ve yeterlik algıları ile sadece cinsiyet değişkeni arasında manidar düzeyde ilişki bulunmamıştır. Bu bulgular çerçevesinde, sınıf öğretmenleri için geliştirilen öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme ile ilgili yeterlik göstergelerine ilişkin öneriler çalışmanın sonunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the importance level that the primary school teachers attach to the competency indicators of the evaluation and measurement of students' success and their competencies about these indicators based on different variables according to their own perception. Research groups involved 183 primary school teachers, 18 experts of measurement and evaluation and 20 primary school inspectors in 2008-2009 academic year in Çanakkale and in its surrounding. Research data was collected via 17 items developed by the researcher with a questionnaire which involves competency indicators of in-class evaluation and measurement of students' success. The teachers' perceptions of competence and the importance they attach to the competency indicators of the evaluation and measurement of students' success were shown by percentages and frequencies. Then, the relation among the variables such as teachers' genders, their job experiences, type of their last graduation school and the size of their class was determined by using Cramer V Coefficient Test. As a result of the research, the item“setting the aim of the exam/test”was found out to be the most important item among the competency indicators of the evaluation and measurement of students' success according to the responses of the teacher participators. Moreover, the results indicate that the teachers find all the competency indicators of the evaluation and measurement of students' success quite important. Significant difference was found between the importance level that the primary school teachers' attach to the competency indicators of the evaluation and measurement of students' success, their perceptions of competencies about these indicators and the teachers' job experiences, type of their last graduation school and the size of their class. Furthermore, there is no significant difference between the primary school teachers' perceptions of the importance and competency indicators of the evaluation and measurement of students' success and their genders. In the light of these findings, suggestions were drawn about the competency indicators of the evaluation and measurement of students' success developed for the primary school teachers at the end of the study.