Değişim kültürü ve aile: Türk ve Japon aile yapıları üzerinde bir karşılaştırma
The culture for change and family: A comparison between Turkish and Japanese family structure
  1. Tez No: 426255
  2. Yazar: Murakami İkuko
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Her insan, belli bir ailede doğar ve bir aile ortamında yetişir. Aile yapısı, bir toplumun tarihsel veya sosyo-ekonomik koşullarından kaçınılmaz olarak etkilenmektedir. Bu nedenle de aile yapısının sürekli değişime uğradığı görülmektedir. Aile, özel bir alan olmakla birlikte çeşitli işlevleri yerine getiren en küçük toplumsal kurum olarak değerlendirilir. Bu yaklaşım doğrultusunda ele alındığında, günümüzde çok yaygın olan çekirdek aile yapısının da ileride dönüşüme uğrayacağı söylenebilir. Bu araştırmada, aile içinde önemli rol üstlenmelerine karşın genelikle toplumda arka planda kalan kadın varlığı ve kuşaklar arasındaki farklılıklar üzerinde odaklanılmıştır. Türkiye ve Japonya tarihsel olarak hemen hemen aynı dönemlerde modernleşmeye başlamış olmalarına karşın farklı yollar izlemişlerdir ve doğal olarak da aile yapıları konusunda da farklı sorunlarla karşılaşmışlardır. Bu araştırmada söz konusu sorunlara karşı özellikle kadınların bakış açıları, tutum ve davranışları, değişen aile yapısına yönelik tavır alışları ve yeni aile modeline ne kadar hazır oldukları karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen temel bulgular şunlardır: 1. Sanayideki değişikliğin yol açtığı sosyo-ekonomik değişme, toplumun aile yapısını doğrudan etkilemektedir. 2. Modernleşme sürecinde Türkiye'de ve Japonya'da kadının rolü ve modernleşmenin simgesi olarak görülme durumu farklılaşmıştır. Başka bir deyişle, Türkiye'de kadın, modernleşmenin simgesi olarak görülmüştür. Japonya'da ise kadınlar, hem toplumda hem de aile içinde ikinci planda bırakılmıştır. 3. Türk kadınlarıyla karşılaştırıldıklarında Japon kadınların daha geç evlendikleri veya hiç evlenmedikleri, daha ileri yaşlarda doğum yaptıkları görülmektedir. 4. Hane yapıları karşılaştırıldığında, Türkiye'de ortalama hanehalkı büyüklüğünün Japonya'ya göre daha fazla olduğu, her iki ülkede de tek kişilik yaşama biçiminin arttığı, kadın başına düşen çocuk sayısının azaldığı görülmektedir. Bu eğilimler, Japonya'da Türkiye'ye göre daha belirgindir. 5. Evlilikle ilgili sosyo-ekonomik veya kültürel özellikler açısından bölgeler arasında görülen farklılık, Türkiye'de Japonya'ya göre daha fazladır. 6. Aile içi ilişkiler açısından karşılaştırıldıklarında, alan araştırmasında elde edilen sonuçlara göre, evli kadınların Türkiye'de daha çok kendi ailelerine, Japonya'da ise daha çok eşlerinin ailelerine bağlandıkları görülmektedir. 7. Tek kişilik yaşam veya çocuksuz aile konusunda Türk kadınların Japon kadınlarına göre daha olumsuz değerlendirme yaptıkları görülmektedir. Bu konuda Japon kadınlar Türk kadınlarına göre daha fazla kendi kararlarını kendileri almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Each person was born and grew up in a family. However the family structure inevitably has been influenced by the historical and socio-economic conditions of a society, thus it has always been changing since the past. In addition the family is a private space besides it is the smallest unit of society in which some social functions are carried out. The current type of the family is the nuclear family but it can get a new form resulting from social change. This study focuses on women, who experience gender discrimination albeit their important responsibilities in the family, and the differences between generations. Although the modernization of Turkey and Japan have started in the same period, they have developed in different ways and differ in issues of the family. In this study the literature was examined and it was surveyed and compared that the points of view of Turkish and Japanese women about change, what their attitudes and behaviours are and how evaluate the changes in family structure or whether they get ready for a new form of family. Findings are listed below; 1. The socio-economic situation led to by the change of industrial structure directly influences the change in family structure. 2. During the modernization process existence of women have been seen in a different ways in Turkey and Japan. In Turkey, women were ranked as a symbol of modernization. In Japan, women were ranked as the second position in both family and society. 3. The rate of old age marriage, sometimes not married and old age pregnancy is higher among the Japanese women compared with Turkish women. 4. The average number of household members in Turkey are more crowd than in Japan. Living alone and child rate per woman decrease in both countries. These trends are seen obviously in Japan. 5. That the influences of socio-economic conditions or cultural norms in marriage change by geographical regions are observed more generally in Turkey than in Japan. 6. When we compare the relationships with parents in marriage, the results of the field work point out that Japanese women have close relationship with their husbands' parents, whereas Turkish women have close relationship with their own parents, 7. Turkish women look more living alone or family without child negatively than Japanese women. Japanese women make decisions on their own in this matter.