Kaynaştırma ortamlarına yerleştirilen özel gereksinimi olan öğrencilerin yabancı dil öğreniminde karşılaştıkları güçlüklerin öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi
Determination the difficulties of the students with special needs in the mainstream classes according to the opinions of foreign language teachers
- Tez No: 426259
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AKÇAMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araĢtırmanın amacı, kaynaĢtırma ortamlarına yerleĢtirilen özel gereksinimi olan öğrencilerin yabancı dil öğreniminde karĢılaĢtıkları güçlüklerinin öğretmen görüĢlerine göre belirlenmesidir. Niteliksel olarak desenlenen bu araĢtırmaya katılan 53 Ġngilizce öğretmeni ile yarıyapılandırılmıĢ görüĢmeler gerçekleĢtirilmiĢtir. Verilerin tümevarımsal veri analizi tekniğiyle analiz edilmesi sonucunda oluĢan dokuz tema araĢtırmanın bulgularını oluĢturmuĢtur. Bulgular öğretmenlerin; özel gereksinimi olan öğrencilerin yabancı dil öğreniminde güçlük yaĢadıkları alanlara iliĢkin görüĢlerini ortaya koymaktadır. AraĢtırmaya katılan öğretmenlerin tamamı, özel gereksinimi olan öğrencilerin yabancı dil öğreniminde yoğun güçlükler yaĢadıkları görüĢünü ifade etmiĢtir. 13 farklı yetersizlik türüne iliĢkin gözlemlerini aktaran öğretmenlerin büyük çoğunluğu (52 öğretmen) özel gereksinimi olan öğrencilerin yabancı dil güçlüklerinin engel türüne göre değiĢiklik gösterdiğini belirtmiĢtir. Öğretmenler; özel gereksinimi olan öğrencilerin yabancı dilde okuma-yazmada, dilbilgisi konularında, ayrıca yabancı dilin ses ve biçim bilgisi, cümle kurma, anlam bilgisi (sözcük dağarcığı, vb.) ve dilin günlük yaĢamda kullanımı alanlarında güçlükler yaĢadıklarını ifade etmiĢlerdir. Ayrıca, öğretmenler hedef dilin alanlarında yaĢanan güçlükleri sadece özel gereksinimi olan öğrencilerin değil, tüm öğrencilerin yaĢayabildiklerini, ancak sözkonusu güçlüklerin özel gereksinimi olan öğrencilerde çok daha yoğun bir biçimde ve daha uzun süreli gözlendiğini ifade etmiĢlerdir. AraĢtırma sonucunda yabancı dil öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, üniversitelerden, okul yönetiminden, velilerden ve öğrencilerden beklentileri de ortaya çıkmıĢtır. AraĢtırmaya katılan öğretmenler; özel gereksinimi olan öğrencilere yönelik yabancı dil öğretiminin niteliği ile birlikte genel eğitimin niteliğinin de arttırılmasına hizmet edebilecek çeĢitli öneriler sunmuĢlardır. Öneriler arasında en çok göze çarpanları özel gereksinimi olan öğrencilerin kaynaĢtırma ortamlarına yerleĢtirilmesine iliĢkin olanlarıdır. Öğretmenler, kaynaĢtırma uygulamasının gerçekleĢtirilmesinden önce bu öğrenciler hakkında bilgilendirilmelerini, bu öğrencilere yönelik hazırlanan bireyselleĢtirilmiĢ eğitim programlarında yabancı dil dersi için önkoĢul niteliğinde olabilecek bazı temel becerilerin ele alınmasını, sınıflarda görsel-iĢitsel ve etkinlik temelli eğitim yapılmasını ve öğrencilerin gereksinimlerine göre çeĢitli uyarlamalarda bulunulmasını önermiĢlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to analyze the opinions of the English language teachers upon the difficulties that the students with special needs in the mainstream classes could face throughout the foreign language courses. Semi-structured interviews were conducted with 53 English language teachers who attended this qualitatively designed study. Nine themes, which formed the findings of the study, were occured as a result of the data analysis process via the technique of inductive data analysis. The findings revealed the opinions of the teachers upon the fields in foreign language courses that the students with special needs have difficulties in. All of the participants stated that the students with special needs have great difficulties in the foreign language courses. Most of the teachers (52 teachers) who stated their observations about 13 different disability groups reported that the difficulties of the students with special needs could change according to the types of disability. The teachers stated that the students with special needs have some difficulties in literacy, grammar, and all of the five fields of the target language as phonology, morphology, syntax, semantics and pragmatics. Further, the teachers stated that any student (with or without disability) could have similar difficulties in the foreign language courses. Yet, these difficulties are seen in the students with special needs in higher levels and this case lasts longer for them as a comparison to their peers without special needs. The study also revealed the teachers' expectations from the Ministry of Education, universities, school administration, families and students. The teachers made several suggestions which could be beneficial to increase the qualifications of the field of foriegn language teaching as well as the general education. The most frequent suggestions were about the students with special needs in the mainstream settings. The teachers suggested that they be given some konowledge about the students with special needs before that they are placed in the mainstream settings. To give place some basic skills which could be prerequisite for the foreign language courses in the individualized education programs, to use audio-visual techniques and activity based instruction in foreign language teaching, and to make some necessary modifications in the general education setting according to the individual needs of these students could be other frequent suggestions of the participants.