Kaynaştırma eğitimi üzerine sosyolojik bir inceleme -Van kent merkezi örneği-
A sociological study on inclusion education -Van city example
- Tez No: 505046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUVAT PARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, kaynaştırma eğitimini (inclusion education) sosyal bağlamda değerlendirmeye çalışmaktır. Akademik başarı ekseninde kaynaştırma eğitiminin (inclusion education) özel gereksinimli bireye kazandırdığı kazanımlar ve eksik kalan yönlerini ortaya koymaktır. Yani kaynaştırma eğitiminin sosyal bir resmini, bu eğitime devam eden özel gereksinimli birey, onların ebeveynlerinin ve branş öğretmenlerinin görüşlerine dayanarak çizmektir. Çalışmanın evrenini Van kent merkezi oluştururken, örneklemini de, Van'ın İpekyolu, Tuşba ve Edremit ilçelerinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında kaynaştırma eğitimine devam eden orta öğretim düzeyinde 10 kaynaştırma öğrencisi, bu öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamayı üstlenen ebeveynleri konumundaki 10 yakını ve yine bu öğrencilerin sayılarına orantılı olarak derslerine girmekte olan 10 branş öğretmeni olmak üzere toplam 30 birey oluşturmaktadır. Çalışma nitel araştırma yöntemi örneği olmuş olup derinlemesine mülakat tekniği ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizi içerik analiz (contentanalys) yöntemi ile çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda; ebeveynler, öğretmenler, okul yöneticileri, özel gereksinimli bireyler, akranları ve diğer tüm personellerden oluşan kaynaştırma ekibinin kaynaştırma eğitimine ilişkin gerekli bilgi ve donanıma sahip olmadıkları, bu unsurların bu süreci yürüten kurum ve kuruluşlar tarafından bilgilendirilmedikleri, çocuk-ebeveyn ve öğrenci-öğretmen ilişkilerinin çoğunlukla duygusal bir düzlemde yürütüldüğü, özel gereksinimli çocukların sosyal bağlamda dışlanmalarının bulundukları sınıf ortamlarına göre farklılık gösterdiği, özel gereksinimli çocukların akademik başarılarının da yine bireyden bireye farklılık gösterdiği, özel gereksinimli bireylerin ihtiyaç duydukları II gerekli materyallerin önemli düzeyde eksiklik gösterdiği ve özel gereksinimli bireylerin bireysel desteğe ve alanında uzman eğiticilere ihtiyaç duydukları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine inclusion education in the social context. We try to reveal the answer of those question: how does inclusion education impacts the gains of students who need special education and what ate the missing aspects. In other words we draw a social picture students who take inclusion education based on the views of their parents and teachers. While the universe of study was formed in Van city center the sample of study was formed 10 middle school students who enrolled 2016-2017 education year in İpekyolu, Tuşba, Edremit districts, 10 parents who are supposed to take care all kind of needs of those students and 10 branch teachers, total 30 individuals. The study was an example of qualitative research method and in-depth interview technique and data were collected. The data were analyzed by content analysis technique. At the result of study: We found that parents, teachers, school administrators, special needs individuals, non-disabled peers and all other personnel do not have the necessary knowledge and equipment about inclusion education, they are not informed by the institutions and organizations conducting this process, the relationship between students-parents and teachers mostly conducted on an emotional level, the exclusion of children with special needs in the social context differs according to the classroom environment, the academic achievement of children with special needs differ based on the individuals, the special needs individuals have a significant lack of the necessary materials and the special needs individuals need individual support and teachers who are expert in the field.