İlahi dinlerde merkez sembolizmi
Origin symbolism in divine religions
- Tez No: 426272
- Danışmanlar: PROF. DR. NASUH GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Her inanç sisteminin merkezinde bir“Kutsal”vardır. Dindar insan da kutsala yakın olmak hatta kutsalın kutsallığından pay alarak sonlu varlık alanından sonsuza yönelmek ve kutsalla bir bütün olmak ister. Buna yönelik olarak da diğer zaman ve mekanlardan ayrılmış, farklılaşmış ilksel bir zaman ve mekan boyutuna katılarak kendini sınırlandıran zaman ve mekandan kopmak ister. Kutsalın bir yerde tezahür etmiş olması, dindar için oranın kutsal bir mekan olarak kabulünü getirir. Kutsalın tezahür ettiği bu yerler, üç farklı kozmik bölgenin kesiştiği ve yaratılışın başladığı ve çeşitli yönlere yayıldığı sabit noktalar olarak kabul edilmiştir. Kutsal bir yerde tezahür etmişse bu tezahür ediş, bu seçilmiş ve diğer yerlerden ayrılmış mekanda tekrarlanabilir. Düzeylerin kopmasının mümkün olduğu bu yer yukarıya doğru açık hale gelmiştir ve Tanrı ile en iyi iletişimi mümkün kılmaktadır. Hem kutsallık arzusu hem de ontolojik özlem içinde olan insan da bu merkez noktasında Varlık'a katılmaya çabalar.
Özet (Çeviri)
There's a“Sacred”in the center of all faith systems. Religious people also want to be close to the sacred and even receive a share from the sacred of sacredness and head towards infinity from the finite domain of presence and be complete with the sacred. Therefore, through participating a distinctive primery spatio-temporal dimension which is seperated from other dimensions of time and space and split off the confining time and space. Manifestation of the sacred at a place derives accepting that place as sacred for religious people. Such places where the sacred manifested were accepted as constant spots where three different cosmic wisdoms are intersected and the genesis was started and expanded to various directions. If the sacred manifested at a place, this manifestation can repeat at this chosen distinctive place. This place where the breaking away of planes is possible becomes open to above and makes the best communication with the god possible. Human with a desire of the sacred and the onthological longing strives to participate the presence at this origin location.