Sağlık çalışanlarında kişilik tiplerinin işkoliklik üzerine etkisi
The effect of personality type of health employees on workholism
- Tez No: 426286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Emek yoğun çalışan hastaneler çalışma koşulları sebebiyle çok fazla mesai yapmaktadırlar. Bu durum sağlık çalışanlarının aşırı çalışmalarına sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte çalışanların kişilik özellikleri çalışanları iş yaşamı konusunda farklı bakış açısına ya da düşüncelere sevk etmektedir. Bu noktada işine aşırı derecede bağlı olma ve ara vermeden sürekli çalışma, çalışma bağımlılığı olarak ifade edilmektedir. Bu durum kişinin sağlığını, mutluluğunu ve diğer kişilerle olan ilişkilerini negatif yönde etkileyecek düzeyde aşırı ve kontrol edilemez bir gereksinim olarak ortaya çıkmaktadır. İşkolikliğin tanımı olarak da ifade edilen bu yaklaşım bazı bilim insanlarına göre hem birey için hem de örgüt için olumlu bir davranış olarak görülürken bazı bilim insanlarına göre psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının kişilik özellikleri ile işkolik davranışları arasındaki ilişkiyi anlamak ve kişilik özelliklerinin işkoliklik üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ilişkin veri aracı olarak John ve arkadaşları (1991) tarafından geliştirilmiş olan, 5 boyut ve 44 maddeden oluşan Beş Faktör Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. İşkolikliği ölçmeye yönelik ise Spence ve Robbins (1992) tarafından geliştirilen ve 20 maddeden oluşan 2 boyutlu İşkoliklik Ölçeği kullanılmıştır. Anketler Isparta il merkezinde bulunan hastanelerdeki hekimlere, hemşirelere ve diğer sağlık personeline olmak üzere 449 çalışana uygulanmıştır. İlişkisel tarama modeli ile yapılan analiz sonucunda, kişilik özellikleri ile işkoliklik davranışlarının alt boyutları arasında negatif ve pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Buna göre bireyin işkolik olmasında kişilik özelliklerinin varlığından söz edilebilir. Ayrıca özdenetim sahibi, yumuşak başlı, gelişime açık ve duygusal olarak dengeli olan bireylerin işkoliklik düzeylerinin daha yüksek olduğu görülürken, dışadönük bireylerin ise daha az işkoliklik yaşayacakları sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar ortaya atılan hipotezlerin çoğunu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Labor-intensive work in hospitals often must do a lot of overtime because of working conditions. This study gives rise to extreme working conditions of health professionals. However, employees are personality traits of employees referred to different perspectives or ideas about the business of life. This point is extremely dependent on the business and without interruption, the continuous operation, expressed as a working addiction. In this case, people, health, happiness and relationships with other people at a level that negatively affect the excessive and uncontrollable as the need arises. According to some scientists, this approach is expressed in the definition of workaholism to both individuals as well as a psychological disorder according to some scientists is seen as a positive attitude to the organization. This study aimed to understand the relationship between personality traits and health workers workaholic behavior and personality are conducted to measure the impact of workaholism. John tool for this purpose as data, Donahue and Urban (1991), which was developed by the size and consists of 44 articles 5 Five Factor Personality Inventory were used. In order to measure the workaholic Spence and Robbins (1992) and consists of 20 items developed by 2D Workaholism Scale it was used. Surveys of physicians in hospitals located in Isparta, including nurses and other health personnel were applied to 449 employees. As a result of analysis by scanning relational model, the dimensions of workaholism personality traits and behavior were found negative and positive correlation was found. Accordingly, there can be mentioned the existence of the individual's personality traits workaholic. It also has the self-control, easygoing, open and emotional development as it was observed that individuals who had higher levels of workaholism balanced, while those less extroverted individual has reached age will result workaholism. The results reveal also support many of the hypotheses.