istisnai memuriyet
Exceptional civil servant
- Tez No: 426288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 59. maddesinde sayılan istisnai memuriyet unvanlarına yapılacak atamalarda; mezkûr Kanun'un atanma, sınavlar, kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine ilişkin hükümleriyle bağlı olmaksızın tahsis edilmiş derece aylığı ile memur atanabileceği düzenlenmiştir. Personel hukukumuz açısından göreve atanmalarda ve görevden alınmalarda kariyer ve liyakat ilkeleri benimsenmiş, ancak siyasal atamalar açıkça öngörülmemiştir. Kariyer ilkesinin katı bir şekilde uygulanmasının doğurabileceği olumsuz durumlar karşısında, kanun koyucu Devlet Memurları Kanunu'nda bunları bertaraf etmek adına bir takım ayrık hükümler öngörmüştür. Bu ayrık hükümlerden bir tanesi de şüphesiz istisnai memuriyetlere ilişkin düzenlemelerdir. Bu çalışmada personel hukukuna ilişkin genel kavram ve kurumlar hakkında bilgiler verilmiş, bunların istisnai memuriyet açısından bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmeler yapılırken de, istisnai memuriyetin salt siyasal atamalardan farkı anlatılarak hukuki niteliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Devlet Memurları Kanunu'nun ilk hali ile mevcut hali incelendiğinde 59. maddede sayılan istisnai memuriyet unvanlarının kapsamının bir hayli genişletildiği ve personel rejimimiz bakımından bir takım sorunlar teşkil etmeye başladığı tespiti yapılmıştır. Bu sorunların çözümü için her şeyden evvel, istisnai memuriyetlerin kendi içinde bir tasnifi yapılarak, siyasal atamalara konu olabilecek unvanlar bakımından, Anayasa'yla idareye sınırlı sayıda siyasal atama yapma yetkisinin verilmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is embodied that civil servants might be assigned with alloted emolument of degree; notwitstanding the rules of the law cited before about assignments, examinations , the progress of level and the progress of degree, in the 59th article of the 657 numbered Public Civil Servants Law which is about assignments for the titles of exeptional civil servants. In terms of personel law at assignments and disposals the princples of career and qualification are adopted. The Legislator stated a set of discreet rules parry the unfavourable situations which can be arisen as a result of strict implementation of the principle of career. Surely, one of these discreet rules is regulation on the exeptional civil servant. When the effective date and present condition of Public Civil Servants Law is reviewed ,it is set that the extent of the exeptional civil servants' titles - cited in 59th article- is highly extended and this causes a set of problems in terms of our personnel regime. It is concluded that; for the solutuion to all of these problems, first of all; exeptional civil servants must be sorted out in itself and and it is important to give limited authority of political assignment related to titles which can be discussed in political assignments to the administration with constitution.