Mesleki kişilik özelliklerinin bireysel kariyer planlaması üzerine etkisi: Sağlık yönetimi öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of vocati̇onal personal qualities on personal career planni̇ng: A survey about health management department studendts
  1. Tez No: 426311
  2. Yazar: ASLI VERGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye'de bireylerden genç yaşlarda girmiş oldukları sınavların sonuçlarına göre meslek seçimi yapmaları istenmektedir. Bilinçli olarak veya sadece bir meslek edinebilmek için yapılan bu tercihler bireylerin hayatını önemli derecede etkilemektedir. Doğru meslek seçiminin sınavlardan alınan puanlardan ziyade kişinin kendisini bilerek, öz farkındalığını sağlayarak, yaptığı tercihlerle mümkün olduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Bu durum doğru meslek seçimi için, doğru yönlendirme ve kişiliğin farkına varmayı ortaya çıkarmaktadır. Bireylerin ancak kendi kişilik özelliklerinin farkında olarak ve doğru bir kariyer planlaması yaparak yaptıkları meslek tercihleri, onlar için doğru meslek ve iş tatmini sağlayabilecektir. Bu çalışmada Sağlık Yönetimi bölümü öğrencilerinin kişilikleri ile kariyer planlamaları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümünde okuyan 242 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak literatür taraması yapılmış, öğrencilerin kariyer planlamalarını ölçmek için“Bireysel Kariyer Planlama Ölçeği”ve kişilik analizlerini yapmak için“Holland'ın Mesleki İlgi Envanteri”nden oluşan 2 ölçekli 109 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Araştırma sonuçları Sağlık Yönetimi Bölümünde okuyan öğrencilerin genel itibariyle Geleneksel kişilik tipine sahip olduklarını, Girişimci ve Sosyal kişilik tipine sahip öğrencilerin kariyer planlaması yaparken kişisel özelliklerini ve mesleki gelişimlerini göz ardı ettikleri tespit edilmiştir. Sağlık yönetimi bölümünde okuyan öğrencilerin bölümü okuyor olmaktan duydukları memnuniyet öğrencilerin kariyer planlaması sürecinde, mesleki gelişimlerine ve kişisel özelliklerine dikkat ettikleri sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, individuals are supposed to make a choice of profession according to the results of the exams they took when they are young age. Made consciously or just to have a profession, these choices affects these individuals' lives profoundly. This is an undeniable fact that true profession choice is only possible if the individual knows his/her self and beware of his/her self-awareness, not by the scores of the exam itself. This case shows that for a right career choice individuals have to be guided correctly and be aware of his self. These career choices provide a correct profession and job satisfaction only if these individuals make these choices aware of his/her self and with a correct career planning. This study aimed to evaluate the relation between the personality and the career planning of the Health Management Department students. For this purpose, 242 students studying at the Süleyman Demirel University Health Management department has been reached. In this research, as data collection tool a literature survey has been made, in order to measure students' career planning“Individual Career Planning Inventory”and for the personality analysis“Holland's Career Interest Inventory”which consists of 2 scale questionnaire consisting of 109 questions has been used. The results of the research shows that the Health Management section students have generally a traditional personality type and the other ones that have the entrepreneurial and social personality type seems to ignore their personal characteristics and their professional development while they are planning their career. The students' satisfaction of studying in this health management department revealed that students paid attention to their personal characteristics and professional development in the career planning process.