Sürekli denetim sistemi: Borsa İstanbul'da işlem gören bir işletmede uygulama
Continuous auditing system: An application at a company that trading on Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 426327
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bilgi teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı günümüzde sürekli denetim, giderek yaygınlaşan bir iç denetim şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Etkin ve verimli bir iç denetimin oluşmasını sağlayan sürekli denetim sayesinde işletmelerde şeffaflık ve hesap verilebilirlik düzeyi artarken aynı zamanda önemli ölçüde güvenilirlik sağlanabilmektedir. Sürekli denetim elektronik ortamda işlemlerin takibini ve denetimini gerektirmektedir. Dolayısıyla meydana gelebilecek olası hata ve hileler, elektronik ortamda oluşturulan kontrol noktalarının etkisiyle engellenebilmektedir. Çalışmanın amacı, Borsa İstanbul'da işlem gören bir işletmede sürekli denetim sistemin incelenmesidir. İşletmedeki sürekli denetim uygulamaları, oluşturulan bir model eşliğinde analiz edilmektedir. Model kapsamında algoritmalar oluşturulmakta, buna bağlı olarak SAP sistemi üzerindeki kontrol noktaları ile yazılım kodları açıklanmaktadır. Çalışmanın sonucunda işletmedeki sürekli denetim sistemin yapısının incelenmesi neticesinde, sürekli denetimin işletmeye sağladığı fayda ve katkılar hakkında bilgi verilmektedir. Bununla birlikte sisteme ilave edilebilecek çeşitli kontrol noktaları ve denetim mekanizmaları üzerinde durularak gerekli öneri ve değerlendirmeler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With using of information technology intensively today, continuous auditing appears as a widespread type of internal auditing. Owing to continuous auditing that generate an effective and efficient internal auditing, the level of transparency and accountability is increasing and also reliability is provided significantly in companies. Continuous auditing requires tracking and auditing of operations in electronic environment. Thereby with the effect of control points that are made in electronic environment, potential errors and frauds could be prevented. The aim the study is, analyzing of continuous auditing system at a company that trading on Istanbul Stock Exchange. Company's continuous auditing activities are analyzed with a model that is produced. Algorithms are generated as part of model and depending of this, control points and software codes are explained on the SAP system. After analyzing of company's continuous auditing system structure at result of study, it is informed about benefits and contributions of continuous auditing in company. With mentioning about various control points and auditing areas that can be added to system, essential suggestions and assessments are presented.