Örgütsel adalet algısı ve örgütsel bağlılığa etkisi: Kamu çalışanları üzerine bir araştırma
Organisational justice perception and the effect to organizational commitment:A study on public employees
  1. Tez No: 426328
  2. Yazar: ERCAN KÜÇÜKEŞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık bu güne kadar birçok disiplinde pek çok araştırmaya konu olmuş ve gelecekte de araştırmacılar tarafından incelenmeye devam edilecek konular arasında yer almaktadır. Bunun en önemli nedenleri arasında işgören davranışlarının anlaşılmasına yönelik çalışmaların ortaya konması ve çıkan sonuçlara göre kararların alınması gerekliliğidir. Çalışmada örgütsel adalet ölçeği olarak Colquitt tarafından kullanılan ve örgütsel adaleti dağıtım adaleti, işlem adaleti, kişiler arası adalet ve bilgisel adalet olmak üzere dört alt boyutta inceleyen ölçek, örgütsel bağlılık ölçeği olarakta Allen Meyer ve Smith tarafından geliştirilen duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık olmak üzere üç boyutta inceleyen örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi ile sınanmıştır. Ayrıca işgörenlerin demografik özelliklerinin örgütsel adalet ve örgütsel bağlılığı nasıl etkilediğine yönelik T testi ve tek yönlü anova testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, erkeklerin kadınlara göre örgütsel bağlılıklarının daha yüksek olduğu, kadınlarında erkeklere göre örgütsel adalet algılarının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında işgörenlerin yaşları arttıkça duygusal bağlılıkların artttığı, eğitim seviyeleri arttıkça da devam bağlılıklarının azaldığı tespit edilmiştir. Uygulama sonucunda daha önce belirlenen 20 hipotez sınanarak 16 hipotez kabul edilmiş, 4 hipotez ise reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organisational Justice Perception and The Effect to Organizational Commitment: A Study On Public Employees Organisational justice and organizational commitment have been the subject of many researches in a lot of discipline until today, and also it is in the subjects which will be continued to be researched by the researchers in the future. There are revealing of Works which for understood of worker's behaviours and the necessary of making desicion to outgoing results. A scale which is used by Colquitt as organizational justice scale and which examines the organisational justice scale in four sub-dimensions such as distribution justice, interpersonal justice, procedural justice and informational justice; and organizational commitment justice scale which is also improved by Allen Meyer and Smith as organizational commitment scale and which examines in three dimentions which are affective commitment, the commitment of continuation and normative commitment are used in the work. The relation between organizational commitment is tested with factor analysis, correlation analysis and regression analysis. Also, T Test an done way Anova Test are applied directed how demographic characteristics of workers effects the organizational justice and organizational commitment. As a result it is a significant relationship between organizational justice and organizational commitment, according to the organizational commitment of men was higher than women, compared to men appeared to be higher in women perceptions of organizational justice. Besides, employees' age increases, which increases the emotional commitment, has been found to reduce the level of education increases, the continued commitment. In experimental result, 16 hypoteses have been accepted and 6 hypotesis are refused by testing 20 hypoteses mentioned before.