Perakende satış yapan zincir mağazalarda muhasebe organizasyonu ve tahtakale spot mağazalarında bir araştırma
Accounting organisation in chain retail stores and a research in tahtakale spot stores
  1. Tez No: 426329
  2. Yazar: İSMAİL AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CÜNEYT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
İşletme muhasebe organizasyonu açısından yapılanmada önemli adımlar atmaktadır. Organizasyonun tam eksiksiz olarak sağlanması ve takibinin daha kolay yapılabilmesi için yazılım ve donanım açısından önemli gelişmelerde bulunmuştur. Fakat muhasebe departmanları açısından çalışanlarının iş yükünü dikkate almalıdır. İş yükü fazla olan muhasebe departmanı için gerekli oranda kalifiyeli personel çalıştırılmalıdır. Ayrıca tek düzen hesap planlarının tekrar gözden geçirilerek kendileri için oluşturmuş oldukları tek düzen hesap planlarındaki kullanılan hesaplarda değişiklikler yapılmalıdır. İşletmenin iç kontrol veya muhasebe sistemini geliştirmeye yönelik dışarıdan herhangi bir danışmanlık hizmeti almamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan perakende sektörü tanıtılmış ve bu sektörde bulunan zincir mağazalardan biri olan Tahtakale Spot Mağazalarının uygulamakta oldukları muhasebe organizasyonu incelenmiş ve muhasebe organizasyonu düzenli bir hale getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Some important development efforts are being made in accounting organisation of the company and for software and equipment that will facilitate the organisation of the accounting function and its follow-up. However, it is obligatory to consider the employees' workload in accounting departments. The right number of qualified employees is necessary for accounting departments with high workload. Besides, single-order accounts charts need to be reanalysed and modified. No consultancy service is taken for the business's interior control or to improve the accounting system. In this study, the retail sector which has an important place in Turkey economy introduced and accounting organization of the Tahtakale Spot Stores which is one of the chain stores in this sector, investigated and becomes a regular.