Çok kriterli karar verme teknikleriyle karşılaştırmalı performans analizi ve bir uygulama
Comparative performance analysis with the technical of multi-criteria decision making and an application
- Tez No: 426333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÖMÜRBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Petrol ana enerji kaynaklarından biri olarak, Dünya ve Türkiye ekonomisi üzerinde ve aynı zamanda insanoğlunun yaşamında önemli bir yere sahip olmuştur. Petrol ve petrol ürünleri, ulaşım ve endüstri gibi farklı alanlarda da kullanılarak, dünya enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Petrolün ticari amaçla kullanılmaya başlaması, uluslararası boyutta, hem iktisadi hem de politik koşulları belirlemektedir. Ekonomide yer alan sektörlerin çoğunluğu, doğrudan yada dolaylı olarak petrole bağımlıdır. Ekonomik kalkınmada ana ihtiyaçlar arasında gösterilen ve enerji kaynaklarından önemli bir yere sahip olan petrolün, günümüzde yerini ve önemini korumakla birlikte gelecekte de bu konumunu devam edeceği varsayılmaktadır. Bu çalışmada da Dünyada ve Türkiye de vazgeçilmez bir enerji kaynağı olan petrolün, Türkiye de üretimi yapılan bir şirkette 2002-2014 yılları arası; işlenen ham petrol miktarı, yatırıma yapılan harcamalar, üretim miktarı, satışlar miktarı, ürün dış alımı (ithalat) miktarı, ürün dış satımı (ihracat) miktarı, net satış tutarı, faaliyet karı ve çalışan kişi sayısı kriterleri açısından performansı ve genel durumu hakkında değerlendirmesi ele alınacaktır. Performans değerlendirme tekniği olarak da oldukça yaygın olarak kullanılan, Çok Kriterli Karar Verme Teknikleri'nden AHP ve ENTROPİ teknikleriyle kriter ağırlıkları hesaplanıp daha sonra ağırlık değerleriyle TOPSIS ve ELECTRE II teknikleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Petroleum as a main source, has an important place in the life of humankind and also the economy of Turkey and world. Petroleum and petroleum products supply in large part of world energy requirement, which are used in different parts such as industrial and transportation sector. Beginning of the usage of commercialising petroleum, internationality, stipulates both political and economical. The greatness of sectors in economy is directly or indirectly depend on petroleum. Petroleum which has an important place in energy sources and shown as a main source in economic development, maintains its place and importance now and hereinafter it will continue. Petroleum which is a neccessary source in Turkey and world, in this thesis will be handed by a company in which has been manifactured between the years 2002-2014, the aspects of outlays an investment the amount of processed crude oil, output, sale amount, the amount of import, the amount of export, net selling price, its profit and the number of workers. AHP and ENTROPİ technics of Multi-Criteria Desicion Making Technic which are used common as a performance assessment technic must be calculated with weights criteria then it is aimed to evaluate weights criteria and TOPSIS, ELECTRE II technic.