Entropi tabanlı TOPSIS yöntemiyle borsa İstanbul'da işlem gören futbol kulüplerinin sportif, finansal ve finansal fair play performanslarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of sportive, financial and financial fair play performance of football clubs traded on borsa Istanbul with entropy based TOPSIS method
  1. Tez No: 465931
  2. Yazar: FERHAT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada futbolun yakın geçmişte yaşadığı dönüşüm, ağırlıklı olarak endüstriyel futbol kavramı çerçevesinde incelenmiştir. UEFA lisanslama kriterleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın esas uygulama konusunu ise ülkemizde faaliyet gösteren, dört büyük adıyla biline kulüplerin finansal performanslarını, finansal fair play performanslarını ve sportif performanslarını, çok kriterli karar verme teknikleriyle analiz etmek ve aralarındaki ilişkiyi tespit etmek oluşturmaktadır. Çok kriterli karar verme tekniği olarak TOPSIS yöntemi seçilmiş, kriterlerin ağırlıkları entropi yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Beşiktaş ve Galatasaray kulübünün sportif performansları ve finansal performansları arasından güçlü ve olumlu yönde bir korelasyon tespit edilmiştir. Fenerbahçe kulübü ilgili sezonlarda finansal performansıyla ön plana çıkmıştır. Trabzonspor ise finansal fair play kriterlerine göre yapılmış performans sıralamasında son iki sezonda birinci olmuştur. Genel bir sonuç olarak finansal fair play performans sıralamaları ve diğer performans sıralamaları arasında ise düşük bir korelasyon tespit edilmiş, sportif performans ve finansal performans arasında ise yüksek bir korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transformation that football has undergone in recent years is examined around the concept of industrial football. The UEFA licensing criteria have been investigated elaborately. As for the main research subject of this thesis, it is aimed to analyze financial performance, financial fair play performance and sportive performance of four major football clubs in Turkey by using multi criteria decision making techniques as well as to identify the relation among them. TOPSIS is selected as the multi criteria decision making technique to perform those task and entropy method is used for weighting. To summarize the results of the study, a strong correlation is detected between financial performance and sportive performance of Besiktas and Galatasaray football clubs. Fenerbahce football club reflects a more prominent financial performance for related years. Trabzonspor football club ranks the first for the last two seasons with regard to the performance evaluation which is carried out by considering financial fair play criteria. As a general conclusion, a low correlation was found between financial fair play performance ranks and other performance ranks, and a high correlation was found between sportive performance and financial performance.