Yeni doğan buzağıların metacarpus kırıklarında vasküler hasarın arteriyografiyle görüntülenmesi ve bulguların sağaltım sonuçlarıyla karşılaştırılması
Viewing vascular damage in metacarpal fractures in newborn calves by arteriography and comparison the signs with treatment results
- Tez No: 426339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD YİĞİTARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, yeni doğan buzağılarda metakarpal kemik kırığı sonucunda meydana gelen damar hasarlarının Urografin ile belirlenmesi ve damar hasarının kırık iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılmasına ışık tutması amacıyla yapıldı. Çalışmaya Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniğine getirilen, yeni doğmuş metakarpal kemik kırığı şüpheli 7 buzağı dâhil edildi. Buzağıların anamnez bilgileri alındıktan sonra radyografik görüntülerle metakarpal kemik kırığı tanısı konulan buzağılara, a. (arteria) radialis'ten arteriyografi işlemi perkutan iğne yöntemi ile uygulandı. Damar hasarı bulunmayan ve kontrast madde geçişinin görüldüğü 5 vakada bandaj uygulaması ve düzenli takip protokolleri sonucunda 30. günde kırık iyileşmesinin sağlandığı, kontrast madde geçişinin kısmi olarak gerçekleştiği 1 vakada ise bandaj uygulamaları sonucunda kırık iyileşmesinin 40. gün sağlandığı görüldü. Damar yapısında kopma meydana gelen 1 vakada ise; kontrast madde geçişinin hiç olmadığı görülmüş olup, vakanın ilgili bacağı ampüte edildi. Sonuç olarak; kontrast madde ile yapılan arteriyografi işleminin sağaltım seçeneklerinin belirlenmesinde etkili bir tanı yöntemi olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine vascular damage with urography occurring in the new-born calves as a result of metacarpal bone fractures and to shed light on the exploration of the effects in fracture healing in terms of vascular damage. 7 new-born metacarpal bone fracture suspected calves were included into the study which were brought to Mehmet Akif Ersoy University surgery clinic. After patient history was taken arteriography process was applied with percutaneous needle method from radial artery to calves whom were diagnosed having metacarpal bone fracturte by radiographic image. It was seen that in 5 cases without vascular damage and with complete contrast material passage along with bandage application and regular follow protocols fracture healing was observed in 30 days. On the other hand it was seen that in one case with partial material passage fracture healing was observed in 40 days with bandage application. Also it was seen that in one case with vascular rupture there was no material passage, as a result of this the calf's related leg was amputated. As a result it was concluded that arteriography with contrast material can be an effective diagnostic method in terms of determination of options of treatment methods.