Kurumsal yönetim uygulamalarının denetim kalitesi üzerine etkisi: Bağımsız denetim şirketleri üzerine bir araştırma
The effects of corporate governance practices audit quality: A study on independent auditing firm
  1. Tez No: 426338
  2. Yazar: YUSUF GÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada kurumsal yönetim uygulamalarının denetim kalitesi üzerine etkisi araştırılmaktadır. Bu nedenle Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan bağımsız denetim şirketlere uygulanan anket sonucu elde edilen veriler incelenmektedir. Anket soruları literatürdeki çalışmalardan esinlenerek hazırlanmıştır. Çalışmada ilk olarak, anket sonuçlarına faktör analizi uygulanarak denetim kalitesinin ve kurumsal yönetim uygulamalarının boyutları belirlenmiştir. Ardından eşli t testi kullanılarak beklenen ve algılanan durumlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Daha sonra çoklu regresyon analizi yöntemi ile denetim kalitesi boyutları ile kurumsal yönetim uygulamalarının boyutları arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak kurumsal yönetim uygulamalarının, denetim kalitesini olumlu etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the impact of corporate governance practices on audit quality is investigated. For this purpose, the data obtained from questionnaires applied to independent auditing companies registered in the Public Disclosure Platform are examined. The survey questions are originated from other's work in the literature. First, factor analysis applied to the survey results in order to determine the size of audit quality and corporate governance practices. Second, the relationship between expected and detected case is analyzed by using a paired t test. Then, the relation between audit quality sizes and corporate governance pracitices are examined by multiple regression analysis method. As a result, it has been observed that corporate governance practices affect audit quality positively.