Yeni doğan buzağılarda hipoterminin tanısı ve sağıtımı üzerine çalışmalar
Studies on detection and treatment of hypothermia in newborn calves
  1. Tez No: 88495
  2. Yazar: ALİ SÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
6. ÖZET S.Ü SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DOĞUM VE JİNEKOLOJİ (VET) ANA BİLİM DALI DOKTORA TEZİ /KONYA 1998 ALİ SÖZER Danışman Doç Dr Mehmet GÜLER Yeni Doğan Buzağılarda Hipoterminin Tanısı ve Sağıtımı Üzerine Çalışmalar. Sunulan çalışmada,saha şartlarında 1-3 günlük hipotermi sorunu bulunan buzağılar tespit edilip tedavi edilmeye çalışıldı. Materyal olarak Aksaray ili ve çevresindeki aile tipi işletmelerdeki değişik ırklardaki 30 baş buzağı kullanıldı. Çalışmada kullanılan buzağıların hipotermik olduğu, beden ağırlığı normal veya normalden az, memeyi alabilen veya ememeyen, 30 dakikalık aralıklarla üç rektal ısı ölçümünde vücut ısısı 37 C den düşük olanlar ve kan glikoz seviyesi normalden düşük olanlar olarak belirlendi. Çalışmada, buzağılar rastgele seçim yöntemiyle onarlı üç gruba ayrıldı. Birinci gruba % 10'luk glikoz çözeltisinden intraperitonal olarak 150- 200 mi, ikinci gruba % 10'luk glikoz enjeksiyonu ve lamba ile ısı tedavisi, üçüncü gruba ise semptomatik tedavi- uygulandı. Yukarıda bahsedilen tedavi seçeneklerine tabii tutulan hayvanlardan tedavi sonrası 6. 12. 20. saatlerde rektal ısı değerlerine ve 30. saatte ise kan glikoz değerlerine bakıldı. Sağıtım yönünden değerlendirmeler; beden ısısının normale dönmesi ve stabil kalması, kan glikoz seviyesinin normale dönmesi, spontan gıda alımı ve yaşamın sürdürülmesine göre yapıldı. Tedavi sonrasında, birinci gruptaki buzağıların %60'ında, ikinci gruptakilerin %90'ında, üçüncü gruptakilerin %20 'sinde hipotermi semptomları ortadan kaldırıldı. 31Elde edilen bulgulara dayanılarak tedavi seçeneklerinden 2. gruba uygulanan tedavinin hipotermili buzağılara en etkili tedavi olduğu kanısına varıldı. 32
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Studies on Detection and Treatment of Hypothermia in Newborn Calves In the present study, in the field conditions 1-3 days old calves with hypothermia were determined and tried to be treated. Thirty calves of different breed belong to family type housings from Aksaray and vicinity were used as material. Hypothermic calves were determined according to following criteria: The ones that; have normal or lower body weight, not to be able to suckle, have less than 370C body temperature measured by 3 rectal measurement done with 30 minutes intervals and have low blood glucose level lower than normal. In the study calves were divided into 3 groups of 10 by random sampling method. A 150-200 ml 10 % glucose solution was intraperitoneal^ administrated to the first group calves, in addition to 10 % glucose solution a heat treatment by lamp was applied to the second group calves and a symptomatic treatment was applied to the third group calves. Of all the calves from these treatment groups rectal temperatures at 6th, 12th and 20th hours and blood glucose levels at 30th hour after treatment were measured. The estimation of treatment was evaluated as to become normal and stabile of the bodyweight, to become normal of the blood glucose level, spontaneous food intake and maintenance of life. After treatment in 60 % of the animal from first group, in 90 % of the animal from second group and in 20 % of the animal from third group, the symptoms of hypothermia were eliminated. As a result, it was concluded that the treatment applied to the group 2 was the most effective treatment for the hypothermic calves. 33