Kıdem tazminatı fonunun işgücü piyasasının esnekliğinin sağlanması yönündeki etkileri
Effects of the severance pay fund to labour market flexibility
- Tez No: 426362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çağımızda, ülkelerin ekonomik açıdan gelişmelerinin en önemli gerekliliklerinden bir tanesi, işletmelerin önündeki kanuni sınırlamaların kaldırılmasıdır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından bu durum daha da büyük bir önem taşımaktadır. Tezimizde, ekonomik gelişmeyi engelleyen kanuni sınırlamalardan bir tanesi olan kıdem tazminatının, bir fon kurulması sayesinde bu olumsuz yönünün ortadan kaldırılacağı ve bu sayede esnekliğin yaygınlaşmasına zemin hazırlanacağından bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, one of the most important necessities of the economical development is abolishing statutory restrictions which stands in front of firms. Especially, for the developing countries, this has considerable significance. It is going to be mentioned about the advantages of abolishing severance pay, which is one of the statutory restrictions. The main hypothesis of this study is establishing a fund to assure employees severance pay rights would be useful for both employers and employees in the economical aspect.