İslam Hukukunda fiyat tahdidi
  1. Tez No: 42637
  2. Yazar: MEHMET KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Ekonomik hayat, bir nevî ucuzluk ve pahalılıkdan ibarettir. Bu, insanın, eşyanın fiyat veya değeriyle olan temasından dolayıdır. İşte bu temas da ancak fiyat aracılığı ile olur. İslâm hukuku, ticarî ahlak değerleri içerisinde, insanların ve toplumların istismar edilmediği, arz-talep dengesinin ortaya koyduğu piyasa fiyatıyla işlerlik kazanan bir ekonomik hayat içerisinde fiyatlara müdâhale etmez. Zaten İslam hukukunda fiyatlara müdâhale etmemek genel bir prensiptir. Ama bunun yanında İslâm, sunî fiyat artışına sebep olacak faizi, karaborsacılığı, üreteci ile tüketicinin arasına girecek fuzûlî aracıları ve bunun gibi sebepleri şiddetle yasaklar. Yani İslâm, fiyatlara müdâhale etmez derken, bunu tamamen başıboş“bırakın yapsınlar”gibi değil, İslâmın genel bütünlüğü içerisinde değerlendirir. İslâm, fiyatlara müdâhale etmezken, sunî fiyat artışlarına sebep olabilecek durumları ortadan kaldırarak, arz-talep piyasasının en tabiî şartlarda oluşumunu sağlar. Üretimi de devamlı teşvik eder.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Economic life consists of some kind of inexpensiveness and expensiveness. It is because of human being is in contact with objects' prices and worths. This contact just becomes with the mediation of the prices. Muslim law doesn't interfere with the prices which are being in working order in the econemic system where a market is accomplished with supply and demand balanca and in the system where human beings and societes aren't exploited in trade-moral values. However, Islam forbids interest (which causes of artifical price increases), illicit trade, all of the superfluous medistors which goes between producers and uncontrolled system. It is taken in hand the proplem in the general entireness of Islam. While Islam doesn't interfere with the prices, it also provides an suppljrand demand market in the most natural conditions. This market takes away all of the conditions which causes of artificial price increases. It always incites production too.