Kur'an-ı Kerimde ahid
  1. Tez No: 42636
  2. Yazar: EKREM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kur'an-ı Kerimde, ahid konusunda, üzeride en fazla ihtilafın bulunduğu husus, Cenab-ı hakk'ın bütün insanlardan elest bezminde aldığı mîsâktır. Hadisçiler ve bir kısım müfessirler, Kur' anda açıkça zikredilen bu meselenin hakikat olduğunu savunmakta ve görüşlerini bir takım rivayetlerle ispatlamaya çalışmaktadırlar. Diğer taraftan, aklî izahlara önem veren tefsirciler ile kelamcılar ise, Kur' anda zikredilen mîsâk ayetinin, hakiki anlamda değil, temsîli ve mecazî bir anlatım şekli olduğunu savunmuşlardır. Öte yandan, mîsâk hakikatinin yeri, zamanı ve keyfiyeti hakkında da İslam alimlerinin farklı görüşleri vardır. Bir kısmı,“zürriyet babalarının sulblerindeyken çıkarılıp, onlardan mîsâk alındığını”söylerken, diğer bir kısmı da“annelerinin sahimlerindeyken”veya“bulûğ çağma gelince”mîsâkını alındığını belirtmişlerdir. Bunun dışında Kur'anda, peygamberlerden, alimlerden ve İsrail oğullarından da mîsâk alındığından bahsedilmektedir. Ayrıca nezir, yemin ve nikâh akdi gibi insanlar arasındaki her türlü muameleler birer ahid olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Master Thesis AHİT İN THE QUR'AN Ekrem OZER Supervisor: Prof.Dr. Şükrü ARSLAN Jury : Prof. Dr. Şükrü ARSLAN The most disagreementible subject about ahit that is the divine pact, in the Qur'an isthat The Qod agreed with human beings duiring“elest bezmi”. The traditioners and some interpreters of the Qur'an sa*- id that this divine pact which has been mentioned in the Qur'an clearly is nat a metaphor. They attempted to prove their opinons with some tradtions,, ün the other hand, theo logians and some rationalist interpreters said that this divine pact is a symbolic express. About time of this divine pact, it's reality and quality, Islam scholars have diffirent opinions. Some of them said that it's time is before birth; some of them said that it's time is duiring birth, in the mothers womb, or after birth. İn the Qur'an has. been mentioned that the misak that, is divine pact, had been taken from prophets, scholars and jews. On the other hand, every trasactions between human being were named as“akit”, that is“pact”.