Küreselleşme bağlamında elektronik devlet (e-devlet) uygulamaları ve Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)
In the context of globalisation e-state applications and National Judiciary Informatics Systems (NJIS)
- Tez No: 426380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küreselleşen dünyada kamu hizmetlerinin bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Bu değişime koşut olarak adalet hizmetlerinin de şekil değiştirmeye başladığı ve neredeyse tüm adalet hizmetlerinin elektronik ortama taşınmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu husus bir yandan adalete erişimi kolaylaştırmakta iken, diğer yandan adalete olan güveni de pekiştirmektedir. Çünkü gelişen teknoloji insanlarda, öngörülebilir bir adalet anlayışını da beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla adalete kolay erişim vazgeçilmez diğer birçok ihtiyaç gibi elzem bir hale gelmiştir. İşte Ulusal Yargı Ağı Projesi de insanlara hızlı ve daha az masrafla adalete erişim imkânı sunmaktadır. Bilgi teknolojilerindeki değişimin en net yansıması diyebileceğimiz UYAP, artık ulusal düzeyde tartışılan bir sistem olmaktan çıkmış, uluslar arası öneme sahip bir sistem haline dönüşmüştür. Çalışmanın sorunsalı, e-devlet ve e-adalet hakkında farkındalık yaratmak olduğu için, konuya ilişkin literatür taraması yapılarak konu olabildiğince ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. İnceleme konusu alanın oldukça teknik olması nedeniyle, konunun ele alınışında çeşitli kısıtlarla karşılaşılmıştır. Bu kapsamda hazırlanmış kuramsal bir çalışma olan bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak, 80'li yıllardan itibaren adını sıkça duyduğumuz, neredeyse bütün bilimsel çalışmalarda varlığı ortaya konulmaya çalışılan küreselleşme kavramı çeşitli boyutları ile ele alınmış, küreselleşme ile bilgi toplumu arasında bağ kurulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, bilgi toplumundan elektronik devlete (e-devlet) geçiş ele alınmış, e-devlet hakkında temel bazı bilgiler verilerek, gerek dünya gerekse ülkemiz açısından e-devlet projelerine değinilmiştir. Böylece okuyucuda e-devlet hakkında genel bir kanı oluşturmak hedeflenmiştir. Üçüncü bölümde ise, ülkemizdeki e-devlet projelerinden en önemlisi diyebileceğimiz e-adalet yani Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) hakkında bilgi verilerek, UYAP farkındalığı yaratılmaya ve birçok adalet hizmetine çeşitli kurumlardan alınabilecek e-devlet şifresi ile ulaşılabileceği anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is hard to say that public services aren't affected of global world. Due to that factor, it has been seen that almost every judicial services have moved to electronic area. This development is bot making easier accessing to justice and supporting of reliance on justice. So, developing technology makes people more intelligent on foreseeable of justice. Therefore, easy access to to justice is necessity such as others. In this context, National Judiciary Informatics System (NJIC) presents an opportunity access to justice with fast and less cost. NJIC, the best outcome of informaiton technologies, has already converted to an international system rather than national one. As the issue of this study is to create awareness with respect to e-government and e-justice, by doing an extensive literature review, the issue has been analyzed in detail. Since the issue at stake has quite technical dimensions, some constraints have been encountered. This theoretical thesis prepared within this scope consists of three chapters. In this study, firstly, the concept of globalisation which has been in focus particularly after eighties is researched taking into account several aspects thereof by connecting globalisation and information society. In the second chapter, the transition from information society to e-government by providing fundamental information is discussed and e-government projects have been analyzed with regard to both Turkey and country practices. Consequently, it is aimed to create a general framework about e-government for beneficiaries of this study. In the third chapter, by giving some information about e-justice (National Judiciary Informatics Systems) (NJIS), which can be considered the most important among e-government projects, it has been tried to create awareness about NJIS.