Kişisel gelir dağılımının işgücü ve istihdam üzerindeki etkileri
Labour and employment impact on personal income distribution
  1. Tez No: 426391
  2. Yazar: BURHAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de çalışanlar arasında gelir dağılımının adaletli bir şekilde olması için yapılan çalışmaların tüm kesimleri kapsayacak şekilde gerçekleşmesi hiç kuşkusuz her birey tarafından arzu edilmektedir. Ekonomik göstergeler açısından Dünya'da gelişmiş ülkelerin istihdam ve işgücü performanslarına bakıldığında gayet iyi bir durumda oldukları gözlemlenmektedir. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan ülkemizde ise son yıllarda yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde kabuğundan sıyrılarak daha iyi seviyelere geldiği görülmektedir. Dünya'daki tüm ülkeleri baz alındığında gelir dağılımı, istihdam ve işgücü rakamlarının ülkemiz açısından gayet iyi bir durumda olduğunu görmekteyiz. Ekonomik veriler ışığında gelinen nokta, ülkemiz için daha iyi seviyelere çıkmanın ayak sesleri olacaktır. İnsanımıza ve yarınlarımıza daha iyi bir gelecek bırakmak ancak çok çalışan ve adaletli davranan nesiller yetiştirmemize bağlıdır.
Özet (Çeviri)
It is undoubtedly desired by everybody that it should realize that activities for equitable income distribution must cover all segments in the community in Turkey and all over the World. When viewed from the perspective of economic indicators on employment and labor performance of developed countries in the world, it is observed that they are in very good condition. On the other hand, our country seems to have come to a better level scraped from its shell among developing countries due to positive developments in recent years. On the basis of all countries of the world income distribution, employment and labor force figures for our country, we observe that we are in a very good condition. In the light of economic data, this point it will be a better level of footfall for our country. To leave a better future for our people and our future generation depends on upbringing hardworking and just generation.