Metin yapısı öğretiminin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin tartışma metni yazma becerilerine etkisi
The effects of text structure instruction on secondary school 7th grade students' skills of writing argumentative texts
- Tez No: 426426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu araştırmanın amacı, metin yapısı öğretiminin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin tartışma metni yazma becerilerine etkisini incelemektir. Tartışma metni, yazarın bir konu hakkındaki iddiasını gerekçeleriyle açıkladığı, karşı iddia ve iddiaları çürüterek tartışmayı bir sonuca bağladığı metin türüdür. Bu metin türü, ana birimler (zemin, iddia, karşı iddia ve sonuç) ve yardımcı birimlerden (destek gerekçesi, çürütme gerekçesi ve koşullu kabul) oluşur. Ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modelindeki araştırma, Hatay ili İskenderun ilçe merkezindeki bir ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinden 79 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerden 42'si deney, 37'si kontrol grubundadır. Deney grubunda Türkçe dersinde yedi hafta boyunca haftada iki saat olmak üzere tartışma metni yapısının öğretimine yönelik eğitim verilmiş, kontrol grubunda ise dersler normal öğretim programına uygun biçimde devam etmiştir. Her iki sınıfta da derslere aynı öğretmen girmiştir. Deneysel uygulama öncesinde ve sonrasında her iki gruba da Tartışma Metni Yazma Formu uygulanmıştır. Öğrencilerden, uzman görüşüne göre belirlenen üç konudan birini seçerek bir tartışma metni yazmaları istenmiştir. Öğrencilerin yazdığı metinler araştırmacı tarafından geliştirilen Tartışma Metni Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Coşkun ve Tiryaki'den (2013) uyarlanan Tartışma Metni Sorun Çizelgesi yoluyla da öğrencilerin tartışma metni oluşturmadaki sorunları ortaya konulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre deney ve kontrol gruplarının ön testte metin birimlerindeki (zemin, iddia, karşı iddia, koşullu kabul, sonuç) ve toplam puandaki başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>.05). Son testte ise deney ve kontrol gruplarının metin birimlerindeki ve toplam puandaki başarıları arasında deney grubundaki öğrenciler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır (p.05). Deney grubundaki öğrencilerin toplam başarı puanı (30 puan üzerinden) ön testte 5.02; son testte ise 16.57'dir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to reveal effects of text structure instruction on secondary school students' skills of writing argumentative texts. Argumentative text is a type of text in which the writer explains his / her ideas with supporting ideas and brings the argument to a conclusion by refuting counterclaims and claims. Argumentative texts consist of main parts (data, claim, counterclaim and conclusion) and auxiliary parts (supporting reason, refuting reason and modal qualifier). The research which was in quasi experimental design with pretest-posttest control group was conducted on 79 7th grade students studying at a secondary school in Iskenderun, Hatay. 42 of those students were included in the treatment group, and 37 of them were in the control group. In the treatment group, the students were trained according to argumentative text structure in Turkish language courses for two hours per week during 7 weeks, and courses were followed according to normal course syllable in the control group. The same teacher gave lessons for the both classes. Writing Argumentative Text Form was applied to the both groups before and after the experimental implementation. The students were asked to write an argumentative text after choosing one of the three topics which had been decided by the experts. Argumentative text writing levels of the students were identified by using Argumentative Text Analytical Rubric. Moreover, the problems that the students faced while writing argumentative texts were revealed via Argumentative Text Problem Chart which was adapted from Coşkun and Tiryaki (2013). According to the results of the study, there was not statistically significant difference between achievement levels that the students of the both groups (treatment - control) got from the pre-test in text elements (grounds, claim, counterclaim, modal qualifier, conclusion) and their total scores (p>.05). However, in the post-test, there was a statistically significant difference between achievement levels that the students of the both groups (treatment - control) got in text elements and their total scores in favor of the treatment group (p.05). Total achievement points (out of 30 points) of the students in the treatment group were 5.02 in the pre-test and 16.57 in the post-test.